LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ „Mali dať také označenie aj na zem, mobiloví maniaci majú aj tak krky stále skrčené,“ zakričal pri prechádzaní cez križovatku na Rachmaninovom námestí postarší chodec.
Na frekventovaných priechodoch pre chodcov a svetelných križovatkách v Liptovskom Mikuláši pribudli v ostatných dňoch nezvyčajné značky.
Zo všetkých strán upozorňujú chodcov, aby pri prechádzaní cez priechod, hoci aj svieti zelená, nepozerali do mobilných telefónov, ale na cestu.
Impulz na namontovanie neštandardných tabuliek s prečiarknutým chodcom s mobilom v ruke vzišiel na základe veľmi nepríjemnej skúsenosti primátora Liptovského Mikuláša.
Inšpiráciu našli v zahraničí

„Priamo do cesty mi vbehlo mladé dievča, ktoré vôbec nesledovalo, čo sa deje na ceste, pretože malo slúchadlá na ušiach a šťukalo s mobilným telefónom. Skutočne stačilo máličko a stalo by sa veľké a úplne zbytočné nešťastie,“ povedal Ján Blcháč.Inšpiroval sa nápadom zo zahraničia.
„Na dovolenke som si všimol na priechodoch pre chodcov značky s postavičkou, ktorá má v ruke telefón. Preto som po vlastnej nepríjemnej skúsenosti požiadal náš odbor dopravy o výrobu a osadenie takýchto upozorňovacích tabuliek.“
Liptovský Mikuláš tak zrejme na svoje priechody prináša novinku, ktorá je v iných mestách Slovenska nevídaná.
Nie sú pokutovateľné, ale užitočné
Zaviedli sme ďalšie opatrenie na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky, v tomto prípade zamerané na chodcov,“ potvrdila Viktória Čapčíková, hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš.
Na 35 frekventovaných priechodoch pre chodcov v rámci celého mesta postupne osadia tabuľky, ktoré upozornia chodcov, aby nepoužívali mobilné telefóny pri prechádzaní cez cestu a venovali sa výlučne cestnej premávke, a prešli cez priechod bezpečne.
Tabuľky síce nie sú klasickými dopravnými značkami, teda porušenie nie je pokutovateľné, to však ani nie je účelom.
„Cieľom je, aby upozorňovali chodcov, že venovanie sa smartphonom, predovšetkým prehliadaniu sociálnych sietí či písaniu esemesiek, ktoré bežne vídame na cestách, je zo strany chodcov veľmi nebezpečné. Chodec sa mnohokrát ani nepozrie, či ide auto, a vstúpi na priechod hľadiac do telefónu,“ dodala.
Testy vychádzajú jednoznačne v neprospech chodcov
Cez mestá a obce musia vodiči podľa zákona dodržiavať rýchlosť 50 kilometrov za hodinu. Nie všetci ju ale rešpektujú.
Keď auto idúce rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu narazí do stojaceho auta, zvyčajne sa to skončí pokrčenými plechmi a prinajhoršom ľahkým zranením. Ak auto narazí rovnakou rýchlosťou do chodca, znamená to jeho istú smrť.
Odborníci hovoria, že pri zrážke s autom idúcim 50-ki-lometrovou rýchlosťou neprežije takmer polovica chodcov, zrážka s autom idúcim rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu zabije každého dvadsiateho chodca.
Simulácie či crashtesty s figurínami Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity potvrdili, že aj náraz v nižšej rýchlosti dokáže chodcovi veľmi ublížiť.

