LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Sezóna lovu dravých rýb na Liptovskej Mare je už v plnom prúde. Deň pred jej začiatkom oznámili veterinári rybárom dobrú správu. Zrušili zákaz privlastňovania si obľúbeného zubáča veľkoústeho. Ten vydali ešte koncom minulého roka, pretože testy odhalili zvýšené množstvo nebezpečnej ortuti v jeho svalovine.
Otestovali viac, ako bolo treba

V priebehu prvého polroka zabezpečil rybársky hospodár spolu s pracovníkmi sekretariátu Slovenského rybárskeho zväzu Rada Žilina rozbor troch zubáčov, boleňa, šťuky a kapra. Rybári poslali okrem toho na vlastné náklady vyšetriť ďalších desať zubáčov vo veľkosti od 48 do 63 centimetrov.
„Zo všetkých uvedených vzoriek bola nadlimitná len vzorka boleňa dravého. Všetky uvedené vzorky dosiahli podlimitné hodnoty,“ informoval Slovenský rybársky zväz Rada Žilina.
V poriadku boli aj vzorky kapra a šťuky.
Pravdepodobná environmentálna záťaž

Zákaz privlastňovania boleňa dravého z vôd Liptovskej Mary stále platí. Rybári ho pravidelne posielajú na rozbor, z laboratória ale neprichádzajú dobré správy. Boleň má stále zvýšený obsah ortuti. Pri poslednej analýze z polovice mája to bolo dokonca o viac ako polovicu v porovnaní s tým, čo dovoľujú normy.
„Zatiaľ zdroj nadmerného zvýšenia limitu u rýb nie je známy, ale predpokladáme možnú environmentálnu záťaž,“ povedal Ján Stupka, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Liptovskom Mikuláši.
„Boleň má veľmi rýchly metabolizmus, mohli by sme povedať, že stále potrebuje prijímať potravu. Živí sa drobnými rybami, belicami. Belice sa zas živia planktónom, ktorý tvorí aj vodný hmyz, najmä pakomáre. Larvy pakomára sa vyvíjajú práve v bahne,“ vysvetlil rybársky hospodár Tibor Ilavský.