RUŽOMBEROK. Ružomberskí mestskí poslanci nevyhoveli požiadavkám petičiarov na zrušenie investičného zámeru revitalizácie kalvárie nad mestom. Rozhodli o tom na stredajšom zasadnutí.
Zastupiteľstvo však prijalo uznesenie, že na júlovom mimoriadnom zasadnutí návrh projektu opätovne prerokujú za účelom jeho optimalizácie.
Realizácia schváleného investičného zámeru za niekoľko stoviek tisíc eur by znamenala, že kalvárska cesta, ktorá je vybudovaná medzi kaplnkami, by zanikla. Pre autá by vznikla nová cesta, ktorá nekopíruje starú trasu. V mieste starej cesty na kalváriu by zrealizovali chodník z lámaného kameňa, ktorý by bol určený najmä pre peších turistov.
Zmysluplnejšie využitie peňazí
Cieľom petície bolo vyjadriť nesúhlas so zbúraním existujúcej funkčnej cesty, ktorá vedie cez kalváriu, a zámerom postaviť novú cestu o niekoľko metrov ďalej. Iniciatívu podporilo viac ako 3800 nespokojných obyvateľov, podľa ktorých je investičný zámer nezmyselný. „Myslíme si, že je vhodnejšie opraviť niektoré iné cesty v Ružomberku, ktoré sú v dezolátnom stave,“ povedala Veronika Bartíková, členka Klubu ružomberských podnikateľov, ktorý je jedným z iniciátorov petície.

Petícia proti revitalizácii územia vznikla s tým, že plánované výdavky by malo mesto využiť zmysluplnejšie.
„Petičiarom nevyhovujeme v tom, že investičná akcia sa má zrušiť. Prijalo sa však uznesenie o tom, že sa prehodnotí výška investície. Posúdia sa aspekty a názory oboch strán sa zohľadnia pri realizácii tejto investície,“ dodal ružomberský primátor Igor Čombor.
Poslanci spochybnili petíciu
Viacerí poslanci mestského zastupiteľstva počas zasadnutia upozornili na fakt, že pri zbere podpisov mohlo dôjsť k manipulácii.
„Občania ma kontaktovali, že boli hrubo zavedení. Staršia skupina obyvateľov podpísala preto, lebo im bolo povedané, že sa budú búrať kaplnky. Mladým bola podaná informácia, že sa buduje nová cesta pre poslancov a papalášov. Mám informácie, že viacerí boli dokonca nabádaní, aby podpisovali aj rodinných príslušníkov,“ informoval mestský poslanec Pavel Šípoš.

Členka Klubu ružomberských podnikateľov však obvinenia poprela.
„Za petičný výbor môžem potvrdiť, že členovia, ktorí zbierali podpisy, boli poučení a akciu mali riadne vysvetlenú. Na petičnom hárku bola uvedená mapa a všetkých občanov informovali o tom, že nejde o búranie kaplniek, ale zbúranie cesty,“ skonštatovala Bartíková.
Problematiku revitalizácie kalvárie opätovne otvoria poslanci mestského zastupiteľstva na mimoriadnom zastupiteľstve, ktoré sa uskutoční v najbližších dňoch.
Obľúbené miesto Ružomberčanov
Klasicistická kalvária nad mestom Ružomberok, tvorená 14 zastaveniami krížovej cesty a kostolíkom Povýšenia svätého Kríža, bola dokončená v roku 1859. Na materiál a zemné práce prispelo mesto, ostatné náklady sa hradili z milodarov. V súčasnosti patrí medzi obľúbené vychádzkové lokality pre domácich i návštevníkov Ružomberka.
Slúži aj ako východisko túr do okolia, napríklad na vrch Sidorovo či do Vlkolínca.

