KVAČANY. Mlyny na Oblazoch v Kvačianskej doline sú jedným z najlákavejších turistických cieľov v Liptove aj na Slovensku. Zachovali sa a fungujú vďaka neúnavnej a obetavej práci dreveničiarov.
Ich štafetu úspešne prebrala mladšia generácia mlynárov a čarovné Oblazy dnes pulzujú životom s neopakovateľnou atmosférou starých čias, kedy sila vody bola pre človeka nenahraditeľná.
Návštevníci chodia obdivovať zachránený dolný mlyn s funkčným vodným kolesom, ktorý dáva do pohybu mlyn na múku, ale aj pílu na rezanie dreva.
Dolný mlyn vlastní nezisková organizácia Vodné mlyny Oblazy. Nedávno sa im podarilo získať do vlastníctva aj horný mlyn, v jeho maštali dnes chovajú hospodárske zvieratá. Rovnako ako dolný, aj horný chcú dobrovoľníci opraviť a sprístupniť verejnosti. Obdivovatelia technických pamiatok, ktoré ešte aj fungujú, sa majú na čo tešiť.
Potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu

Na Gejdošovskom mlyne sa už čulo pracuje. Dobrovoľníci odkopávajú zadnú stenu mlyna, dlhodobo nepriaznivo ovplyvňovanú zosúvajúcim sa svahom. Chcú zastaviť jeho ďalšie chátranie, a potom vypracujú projekt prvej etapy obnovy, s ktorým sa plánujú uchádzať o podporu z ministerstva kultúry.
„Budeme tiež odstraňovať niektoré konštrukcie, ktoré už nemá význam zachraňovať, rozsiahlejšie zemné práce nás čakajú aj v mlynici, kde rozpadávajúce sa základové múry už nedokázali zabrániť zavaľovaniu najspodnejšej podlahy s časťami technológie,“ opísal Martin Petráš, riaditeľ neziskovky Vodné mlyny Oblazy.
Ďalší postup budú mlynári riešiť aj v spolupráci s pamiatkovým úradom, s ktorým už dlhodobo vychádzajú veľmi dobre.

Horný mlyn v súčasnosti potrebuje rozsiahlu komplexnú rekonštrukciu. „Šindľová strecha už dlhšiu dobu vyžaduje úplnú výmenu, je však potrebné riešiť aj havarijný stav základových murív objektu, založeného v strmom zosúvajúcom sa svahu. Treba aj opravy a výmeny podláh a stropov aj výplní stavebných otvorov, obnovu chlebovej pece v čiernej kuchyni, aj pece v obytnej izbe,“ vymenoval Petráš.
Samostatnou kapitolou potom bude obnova technológie mlyna, vrátane stavby nového vodného kolesa a objektu hate v koryte potoka, ktorú v minulosti úplne zničili povodne.
Rovnaká technológia, menej miesta
„Mlyn teda chceme úplne obnoviť do pôvodného stavu tak, aby aj jeho technické
zariadenie skutočne pracovalo, rovnako, ako sme to už urobili na dolnom mlyne.“
Plánujú ho sprístupniť aj verejnosti, o konkrétnej podobe je ešte podľa Petráša predčasné hovoriť.
„Horný mlyn má pomerne stiesnené vnútorné priestory a ich dispozícia nedáva veľmi dobré predpoklady na ich voľné sprístupnenie takému veľkému počtu návštevníkov, aký v súčasnosti prichádza na Oblazy.