LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Do zoznamu chránených stromov na území Liptova má pribudnúť ďalší vzácny strom. Po lipách pri staručkom ludrovskom kostolíku by mal osobitý štatút dostať aj dub zimný, ktorý rastie v Demänovej.
Veď aj tamojšia ulica dostala meno podľa svojho mohutného strážcu, volá sa Pod dubom. Rastie na voľnom súkromnom pozemku medzi rodinnými domami.
Má rád teplejšie podnebie

Odborníci z Národného parku Nízke Tatry tvrdia, že špeciálnu ochranu si dub v Demänovej zasluhuje z viacerých dôvodov. Dub zimný je teplomilná drevina a v podtatranskom podnebí rastie na hornej hranici svojho rozšírenia.
Okrem toho má aj historický význam, pretože súvisí s osídlením krajiny a rastie od čias výstavby blízkeho kaštieľa. Dokonca ho aj prežil, pretože kaštieľ dnes už nestojí.
„Dub je ošľahaný bleskami. Toľko ráz do neho udrel blesk a je neuveriteľné, že stále stojí,“ povedal Vladimír z Demänovej.
Zároveň tvorí výrazný krajinoekologický prvok s pozoruhodnými parametrami. Obvod jeho kmeňa je úctyhodných 550 centimetrov, výšku má takmer 24 metrov a vek odhadli odborníci na 230 rokov. Dub je vitálny a stabilný, má iba mierne poškodenie. V roku 2010 ho odborne ošetrili a zastabilizovali bezpečnostným dynamickým viazaním.
Pri dube sa nachádza tabuľka s označením chráneného stromu, v oficiálnom štátnom ozname chýba.
Staručká lipa v Bodiciach

Za zmienku stojí aj lipa veľkolistá, ktorá rastie v susednej mestskej časti, v Bodiciach pri kostole. Pravdepodobne ide o najstaršiu lipu na území Liptova a nestratila by sa ani medzi slovenskými rekordérmi. Problémom ale je, že chýbajú konkrétne dôkazy o jej veku.
„V našich farských záznamoch nie je nič také, čo by lipu nejakým spôsobom dokumentovalo alebo presne určilo jej vek,“ povedal Ivan Bujňák, správca farnosti v Palúdzke, pod ktorú patria aj Bodice.
Igor Halgaš zo Správy Národného parku Nízke Tatry povedal, že disponujú dokumentáciou z rokov 1969 a 1991 až 1997.
„Najčastejšie sa v nich spomína vek 400 až 450 rokov, aj to ako odhadovaný vek, teda nepodložený historickými zdrojmi, napríklad rytinou, zápisom v kronike alebo niečím podobným,“ vysvetlil Halgaš.
Vek ale nie je jediným kritériom. Správa parku v súčasnosti preto neuvažuje o zaradení bodickej lipy medzi chránené stromy celoslovenského významu.
Zaujímavé pritom je, že monumentálna lipa pri kostole má štítok s označením chráneného stromu. V zozname napriek tomu nie je a zdá sa, že ju do neho ani nepriradia.