LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Galéria Petra Michala Bohúňa sa nachádza v centre Liptovského Mikuláša. Jej veľkú záhradu otvorili pre verejnosť, najmä pre rodiny s deťmi pred troma rokmi a teší sa veľkej obľube.
Záhrada je udržiavaná, oplotená a vďaka zeleni má veľmi príjemnú atmosféru. Nedávno v nej pribudlo zaujímavé detské ihrisko, ktoré je v porovnaní s ostatnými naozaj netradičné. Doslova z neho vykúka umenie.
Za nápadom detského ihriska stojí riaditeľka galérie Alena Chebeňová. Projekt finančne podporilo mesto a umelecky ho dotiahol skúsený výtvarník Michal Hanula, ktorý vytvoril viacero jedinečných projektov v regióne. Jeho autorstvo nesú napríklad drevuliaci v Račkovej doline, drevená socha kravy v Demänovej alebo detské ihrisko pri neďalekom Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva.
Ku galérii rámy neodmysliteľne patria
V galerijnej záhrade sa deti môžu zahrať medzi farebnými obrazovými rámami, tie slúžia ako hojdačky, šmýkačka, či povrazové rebríky. Mimoriadne zaujímavý je aj malý tunel, ktorý vytvára špirálu.
„Chcela som, aby prvky v záhrade boli objektmi, ktoré s galériou a samotným názvom Galerijná záhrada súvisia. Deti sa dnes môžu tešiť z ihriska, ktoré je vyskladané z obrazových rámov, čo ku galérii určite patrí,“ povedala riaditeľka galérie.
Detské ihrisko vzniklo s finančnou podporou mesta, lavičky financovala galéria z vlastného rozpočtu.
Bezplatný vstup do Bohúňovej siene
Galerijná záhrada je jedno z mála čistých miest v centre mesta, kde sa mamičky s deťmi nemusia báť, že stúpia do niečoho neželaného, priestor je oplotený a udržiavaný, pokojné a tienisté zákutia vytvárajú vysoké stromy.
Detské ihrisko je počas letných prázdnin otvorené neobmedzene so vstupom od parkoviska evanjelického kostola. Bohúňovu sieň sprístupnia počas leta denne okrem nedele od desiatej hodiny predpoludním do 18. podvečer.
„Z hygienických a bezpečnostných dôvodov však odporúčame čas návštevníckych hodín galérie, kedy môžu mamičky s deťmi využiť toalety galérie,“ vysvetlila.
Na letné prázdniny galéria pripravila pre rodiny s deťmi aj možnosť bezplatného vstupu do Bohúňovej siene.
„Vidieť tam môžu nielen naozajstné obrazy v rámoch, dozvedia sa viac o maliarovi, po ktorom je galéria pomenovaná, ale aj o slávnych osobnostiach, ktoré portrétoval. A spoločne s rodičmi môžu pátrať, kde Bohúň ukrýval svoj podpis,“ doplnila riaditeľka.

