LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je postrachom nielen pre mamičky. Počas prvého roku života môže u dieťaťa nastať nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí práve s obávaným syndrómom.
Veľkou pomocou sú monitory dychu, teda podložky pod matracom v detskej postieľke alebo kolíske. Keď dieťa prestane dýchať, rozozvučí sa signál.
Od roku 2010 má monitory dychu v každej detskej postieľke aj liptovskomikulášske novorodenecké oddelenie. Uplynulý týždeň pribudlo ďalších deväť prístrojov, tie nahradia staré monitory. Nemocnici ich venovala nadácia Križovatka, ktorá vybavuje nemocnice monitormi dychu. Sú registrované ako zdravotnícka pomôcka a spĺňajú najnáročnejšie klinické skúšky zdravotníckych výrobkov.
Veľkých pomocníkov pre najmenších pacientov prevzali minulý týždeň primár detského oddelenia Roman Mojžiš a Dana Habánová, vedúca sestra novorodeneckého oddelenia.
Fajčenie matky a nižšia hmotnosť
Riaditeľka nadácie Táňa Tomasch upozornila, že prístroj nemôže predísť nepravidelnému dychu či zástave, ale účinne a spoľahlivo kontroluje dýchanie dieťaťa a varuje rodiča v prípade jeho ohrozenia.
„Spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. Postihuje deti v dojčenskom veku, teda do prvého roka.
Príčina syndrómu podľa Táne Tomasch nie je dosiaľ jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Na vzniku sa podieľa viac rizikových faktorov.
„Hlavným rizikovým faktorom je fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť. Akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat sa môže prejaviť ako rizikový faktor. Sú to napríklad prikrývky, vankúš alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa, prekážky v dýchacích cestách. Tiež každé oslabenie detského organizmu a najmä choroby dýchacích ciest zvyšujú riziko.
Prístroj požičajú aj domov
S príchodom nového člena rodiny sa spájajú aj vysoké výdavky. Rodičia v snahe nič nezabudnúť, dieťaťu všetko dopriať a postarať sa oň čo najlepšie míňajú veľa peňazí. Nákup monitoru dychu je pritom jedna z vyšších položiek, za kvalitný prístroj zaplatia rodičia od sto eur vyššie.
Nie je to pritom potrebné, podľa Zuzany Marcinekovej z liptovskomikulášskej nemocnice si monitor možno za poplatok požičať aj domov.

