RUŽOMBEROK. Hovorí sa mu ružomberský medovník alebo perník. Jednoducho povedané, ide o plnený závin z medovníkového cesta. Vďaka tomu, že dôležitou prísadou je med, upečený koláč vydrží naozaj dlho.
Zvykne sa piecť hlavne na sviatky, ale vôbec to nemusí byť podmienkou. Zaručene prevonia každý všedný deň.
Ružomberský perník, napriek tomu, že je výborný, nenáročný a relatívne lacný, nie je práve rozšírený koláč.

Prívlastok ružomberský v spojení s perníkom nemusí byť podľa etnologičky Ivety Zuskinovej náhodný. Severné Slovensko nemá silnú medovnikársku tradíciu. Ľudia tu skôr strádali, čo potrebovali, to si opatrili väčšinou svojpomocne. Medovníčky či perníčky bol luxus, ktorý si dopriali skôr mešťania.
Zmena prišla až v 19. storočí, keď ľudia cestovali za prácou a domov nosili viac peňazí. Mohli si dovoliť aj taký prepych, ako bol medovníček.
V okolí Ružomberka a Partizánskej Ľupče
Medovnikári boli tam, kde boli aj jarmoky či púte. Ak bol nejaký jarmok slabý, ľudia zvykli hovoriť: „Nebolo dobre, ani medovnikár neprišiel.“
Preto sa medovnikárstvo na severe Slovenska uchytilo v Ružomberku a Partizánskej, vtedy Nemeckej, Ľupči. Pomenovanie ružomberský medovník preto pravdepodobne odkazuje na túto tradíciu.
„Môže to však byť recept od miestnych ružomberských medovnikárov, lebo v tomto meste bolo medovnikárske remeslo rozšírené,“ povedala Zuskinová.
Na ružomberský medovník potrebujeme:
Suroviny:
- 650 gramov hladkej múky špeciál
- 250 gramov práškového cukru
- 100 gramov tuku (maslo, hera)
- 4 lyžice medu
- 3 celé vajíčka
- 1 čajová lyžička sódy bikarbóny
- 1 čajová lyžička perníkového korenia
- môžeme pridať lyžičku kakaa alebo aj lyžičku škorice
Na plnku lekvár, posekané orechy, hrozienka, sušené slivky
Najznámejšou rodinou boli Pribišovci, pochádzali z Nemeckej, dnes Partizánskej Ľupče a v roku 1889 si Pavol Pribiš otvoril dielňu v Ružomberku, ktorá fungovala až do polovice tridsiatych rokov 20. storočia.
„Medovnikári mali rôzny tovar, okrem medovníkov z drevených foriem aj rôzne druhy koláčov. Teda možno dcéra medovnikára Pribiša – Anna, ktorá dielňu určitý čas viedla, vymyslela recept na závin z medovníkového cesta, ktorý naplnila fajnovou plnkou.“
Možno to bola vynaliezavá medovnikárka
Medovníkarske remeslo v Ružomberku pred 23 rokmi oživila Miroslava Cingelová. Jej usmievavú tvár a najmä krásne cifrované medovníčky vídať na jarmokoch široko-ďaleko. Ružomberský medovník pozná, nemyslí si však, že ide o pôvodný domáci recept. Dokonca ho skúšala aj piecť a ponúkať na trhoch, medový závin sa ale neuchytil. Napriek tomu naň nezanevrela a rada ho pečie doma, pre potešenie svojich blízkych.
Hoci sa ružomberský medovník, teda závin veľmi neosvedčil, šikovná ružomberská medovnikárka ho s veľkým úspechom trocha obmenila. „Ľudia náš koláčik volajú perníkový moravský koláč. Je to stále medovníkové cesto, na ktorom je natretý slivkový lekvár a oriešky. Ponúkame ho po jednom a ľudia ho majú radi.“
Naplnený lekvárom a orechmi
V prípade ružomberského medovníka, alebo ak chcete medového závinu ide o klasické perníkové cesto, ak máte nejaké osvedčené a obľúbené, pokojne sa ho držte.
Ak nie, použite to, ktoré koluje medzi gazdinkami. Suroviny vložíme do misky, alebo, ešte lepšie na tablicu. Pridáme polovicu čajovej lyžičky škorice, môžeme pre farbu aj polievkovú lyžicu kakaa. Ak sa cesto lepí, pridáme trocha hladkej múky, až kým sa prestane lepiť a ruky máme čisté. Vypracujeme bochník medovníkového cesta, bude trocha mäkké, preto ho odložíme odpočinúť si do chladničky najlepšie na noc, ale stačia aj tri hodiny.
Bochník rozkrojíme na tri časti, z každého vyvaľkáme plát s hrúbkou najmenej päť milimetrov. Treba usilovne podsypávať, cesto sa lepí.
Každý plát potrieme hrubou vrstvou kvalitného hustého slivkového lekváru, posypeme nasekanými vlašskými orieškami, hrozienkami alebo aj sušenými slivkami. Tie by mali byť menšie, alebo nakrájané, aby nám pri rolovaní závinu nevznikli nepekné hrče a závin bol úhľadný a hladký.
Potrieme rozšľahaným žĺtkom a mliekom. Pečieme na 160 stupňoch približne 40 minút. Záviny treba sledovať, každá rúra pečie inak. Po upečení potrieme vodou.

