LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Okolie hradu v Liptovskom Hrádku ponúka jedno z najkrajších zákutí regiónu. Dotvára ho nielen silueta opravovaného stredovekého hradu a historického hotela, ale aj čisté jazierko, zrekonštruovaná kaplnka, vyhliadka na Skalke či jedinečná kazateľnica.
Z rodu pochádza aj ministerka
Lubyovci sú starý zemiansky rod pôvodom z Beňadikovej, ich korene siahajú až do 13. storočia.Neskôr sídlili v Liptovskom Jána a napokon v Liptovskom Hrádku.Jedným z najznámejších príslušníkov rodu bol Štefan Luby, narodil sa v Liptovskom Hrádku v roku 1910, vypracoval sa na uznávaného právnika a akademika, je jeden zo zakladateľov slovenskej právnej vedy.Jeho syn, tiež Štefan Luby, bol profesorom fyziky. Jeho dcéra Martina Lubyová je súčasná ministerka školstva a jej sestra Barbora Lubyová je vedeckou pracovníčkou Ústavu imunológie a mikrobiológie Akadémie vied v Českej republike , predtým pôsobila na Univerzite Johna Hopkinsa v Baltimore.Rodina má viacgeneračnú právnickú, akademickú a verejnečinnú tradíciu.O svoj rodový majetok prišli Lubyovci v období totality.
Obľúbený priestor bude čoskoro krajší. Hrádocká samospráva ho rozširuje o park, pomenovala ho Lubyho lúka. Mesto Liptovský Hrádok je známe tým, že verejné priestranstvá pomenúva podľa významných osobností miestnej histórie so zámerom, aby sa stali bežnou súčasťou dnešného života. Hlavné námestie sa volá Wisnerove, majú aj Girsíkov park mladých. V tradícii Hrádočania pokračujú.
„Zelená plocha, ktorá vnikne, bude mať aj vzdelávací charakter. Najmä bohatú stredovekú históriu nášho mesta chceme prostredníctvom viacerých artefaktov pripomínať nielen návštevníkom, ale i obyvateľom Liptovského Hrádku,“ povedal Branislav Tréger, primátor Liptovského Hrádku.
Plochu pri hrade chce mesto upraviť do septembra, verejnosti odovzdajú lúku do užívania počas Dní mesta, keď ľuďom odhalia aj historické predmety, ktoré budú jej súčasťou.

