LIPTOV. Aj keď je z Ďumbiera chata Štefánička na dohľad, kráčať priamo k nej turisti nesmú. Teda oficiálne nie. Svah sa totiž zosúva a ničí zošliapavaním turistov. Donedávna boli v teréne aj drevené zábrany, aby ľudia nevstupovali na oslabenú zem.
Opatrenia sa osvedčili, svah spevnel a nízkotatranskí ochranári aj v dobrej viere zábrany odstránili. Nechali iba informačný panel o sezónnej uzávere. Ľudia ho ale nerešpektovali a minulý týždeň preto strážcovia prírody zábrany pod Ďumbier po troch rokoch vrátili.
Pásol sa tam dobytok

Od roku 1993 na letnú sezónu zatvorili nízkotatranskí ochranári časť chodníka, pretože juhovýchodné svahy Ďumbiera sa začali zosúvať, doslova sa vplyvom chôdze turistov začali trhať.
Cestou hore a nadol chodilo toľko ľudí, že turistický chodník im bol priúzky a začali si vytvárať vlastné chodníčky, skraty, prte. Svah sa ale preto začal ničiť, vznikali na ňom ryhy.
„Vlastnú eróziu naštartovalo nesprávne trasovanie a skracovanie chodníka a množstvo turistov prechádzajúcich týmto frekventovaným miestom. Paradoxne, ešte začiatkom 70. rokov sa tu pásol dobytok,“ informovali nízkotatranskí ochranári.
Obchádzka cez Krúpovo sedlo
Erózna plocha má rozlohu asi 13 hektárov. So záchrannými prácami začali hneď po uzatvorení chodníka.

„Najprv prebehlo odvodnenie eróznych plôch a stabilizácia dna eróznych rýh. Tým sa odstupňovalo dno a spomalil odtok. Následne ochranári vysadili 1700 sadeníc kosodreviny a erózne plochy prekryli protieróznou sieťou, mačinami a trávou nakosenou z okolitých svahov. V roku 1995 prebehla posledná časť revitalizácie svahu, kedy dosadili ďalšie sadenice kosodreviny a inštalovali protierózne rohože.“
Turisti tak od roku 1993 chodia zo Štefánikovej chaty na Ďumbier obchádzkou cez Krúpovo sedlo a rovnako aj v opačnom smere. Dole trvá cesta približne 40 minút, hore hodinu.
Sezónna uzávera priameho chodníka na Ďumbier neplatí v zime za podmienok, že je tam aspoň 15-centimetrová vrstva snehu.
