SOKOLČE. „Je dôležité stretávať sa. Porozprávať a spolu pospomínať na našu zaniknutú obec Sokolče,“ povedal krátko po stretnutí obyvateľov jednej z dedín zatopených vodami Liptovskej Mary Ľudovít Petráš. Roky organizuje stretnutia Sokolčanov. Chodí stále menej ľudí, voľakedy ich bolo aj s rodinami sto až dvesto,

naposledy ich prišlo vyše tridsať. To ale vôbec nevadí, pretože na nálade a radosti zo stretnutia s priateľmi z detstva to na úprimnosti neuberá.
Cintorín a tabuľa
Vlani pri cintoríne pribudla aj tabuľa, vďaka ktorej si lepšie predstavíte, kde sa Sokolče nachádzali a kde boli najdôležitejšie stavby. Na jeden zo stromov si počas stretnutí zavesia aj starú tabuľu, ktorá bola pri ceste a označovala začiatok dediny, zachovala sa vďaka Milanovi Grešovi, ktorý ju opatroval doma.
Prvú augustovú sobotu privítal zúčastnených doživotný richtár Ján Devečka – Jarabovie. Príhovor pri pomníku padlých Sokolčanov v SNP a obce Sokolče predniesol Ľudovít Petráš. Symbolickú vatru na háji v Sokolčiach zapálila skoro 86-ročná Julka Vantarová spoločne s richtárom. Hrou na harmonike všetkých pobavil a rozveselil Vladimír Jurkovič. „Na stretnutí si pri pomníku vždy uctíme pamiatku Sokolčanov, ktorí sú pochovaní na cintoríne a aj padlým Sokolčanom v SNP,“ povedal Ľ. Petráš.
Spomínali na Stana Mikitu
Témou rozhovorov sú aj významné osobnosti zo Sokolčov. Nemohli opomenúť ani

výraznú postavu Stanislava Guotha, známejšieho ako Stana Mikitu, ktorý sa v Sokolčoch narodil a ako osemročný odišiel s adoptívnymi rodičmi Mikitovcami do Kanady. „Tam sa vypracoval na výborného hokejistu. My v Sokolčoch sme tiež hrávali hokej, ale na zamrznutej rieke. Ihrisko sme mali až neskôr,“ zaspomínal Petráš.
Stan Mikita navštívil rodnú dedinu naposledy v roku 1960 na veľkej besede, prišlo sa vtedy na neho a známeho hokejového trénera Jána Staršieho pozrieť množstvo zvedavcov zo širokého okolia.
Zvon v skanzene
Sokolče boli najväčšou z trinástich dedín, ktoré v roku 1975 definitívne zatopila voda Liptovskej Mary. Viacero stavieb bolo prenesených do skanzenu v Pribyline, alebo aspoň ich kópie.
Zo Sokolčov sa nezachovala ani jedna stavba. Zachránil sa iba staručký zvon, ktorý dlhé roky tiež niekto schovával doma v humne. Sokolčania ho potom venovali skanzenu. Zvon stále zvoní, ale iba raz ročne.
Jeho zvuk sprevádza obyvateľov zatopených dedín počas Nedele rodákov v pribylinskom skanzene.
Sokolčania sa v hájiku nad priehradou stretli 38. raz. „A o rok sa zídeme znova,“ uzavrel Petráš.
