LIPTOVSKÝ JÁN. Okno v Jánskej doline je súčasťou krasovej plošiny Ohnište. Skalná brána meria neuveriteľných 27 metrov a vďaka tomu je najvyššia na Slovensku.
Ak si ho chcete pozrieť zblízka, treba upozorniť, že nemáte pred sebou jednoduchý výlet, aj keď nevyžaduje veľké výkony.

No určite stojí za námahu. Trás existuje niekoľko, najjednoduchší prístup je cez Svidovské sedlo z Jánskej doliny, alebo Malužinej. Dá sa urobiť ako okruh zo Stanišovskej jaskyne.
Ohnište, ktorého súčasťou je impozantné Okno, sa radí medzí najvýznamnejšie botanické a zoologické územia na Slovensku.
Pozostatok jaskyne?
Samotný morfologický útvar Okno, ako monumentálna skalná brána, mohol vzniknúť dvoma spôsobmi.
Vody, ktoré stekali po svahoch Nízkych Tatier na krasové paleoúzemie Ohnišťa ešte spojené s Nízkymi Tatrami, vytvárali jaskyne a priepasti na Ohništi. Okno môže byť fragmentom jaskyne.

Mohlo vzniknúť aj postupným zvetrávaním, za pomoci dažďovej vody a mrazu došlo ku rozpadu skalnej steny.
„Tektonické pukliny a poruchy v skale vytvárajú oslabenú zónu pre prienik vody a v tejto oslabenej zóne za pomoci gravitačnej sily, vody, ľadu, snehu a vetra sa kameň pomaly rozrušuje a chemicky rozpúšťa, až vytvorí za niekoľko tisíc rokov dieru do skaly,“ vysvetlila Monika Orvošová, geologička Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Prístup je zakázaný
Pozor, ak chcete ísť priamo k Oknu, riskujete pokutu od strážcov prírody. K Oknu nevedie oficiálny turistický chodník.
Skalná brána sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Ohnište, ktorá bola vyhlásená už v roku 1973. Platí tu piaty stupeň ochrany, kde je pohyb mimo turistických chodníkov kvôli ochrane vzácnej flóry i fauny zakázaný.

Pre návštevníkov Národného parku Nízke Tatry je zároveň aj nebezpečný vzhľadom na existujúce priepasti, strmé svahy a skalné bralá.
Úchvatné výhľady na Okno poskytujú dolinové a hrebeňové turistické trasy v okolí Jánskej doliny, napríklad modro značkovaný turistický chodník vedúci Jánskou dolinou, žlto značkovaný chodník na Svidovské sedlo, zeleno značkovaný chodník vedúci zo Slemä na Ohnište.

Neznámy portál
O kamennom portáli v nízkotatranskej Kľačianskej doline nevie veľa ľudí, dokonca ani miestnych. Nachádza sa v ťažko prístupnom teréne. Poznajú ho len niekoľkí poľovníci. Výstavbou lesných požiarnych ciest sa k nej dá dostať celkom pohodlne.
Kamenný portál sa nachádza v časti doliny zvanej Havranovo. Je to lokalita, kde počas SNP boli partizánske bunkre, lebo je to najužšie miesto v doline - vráta. Má teda strategickú polohu.
„Na tomto mieste sa odohrávajú udalosti, ktoré popísal v knihe Kľačianska dolina priamy účastník bojov kpt. Masný. V našej doline bolo vtedy cca 1500 vojakov, lebo bola ťažko prístupná. Na sviatok SNP poriadame každoročne pochod k hrobu padlých,“ informoval starosta Liptovských Kľačian Ján Hollý.