LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Výšina nad Liptovským Mikulášom sa mení. Dosiaľ ju aj miestni poznali vďaka vojenskému cintorínu a azda najkrajším výhľadom na Liptovskú kotlinu. Často sa na Háj Nicovô doviezli autom a ani z neho nevystúpili.
Nové chodníky, trate aj ihriská majú ambíciu to zmeniť, vytiahnuť ľudí z áut, zaujať ich prechádzkou, históriu, hrami pre deti ale aj možnosťou tréningov podľa úspešných športovcov.
Schody času prevedú pradávnou históriou

Od minulého týždňa je Háj Nicovô zas o niečo atraktívnejší. Novými chodníkmi ho môžete spoznať inak, mesto by chcelo podľa slov primátora Jána Blcháča Háj Nicovô pretvoriť na mestský lesopark.
Na jeho vrch vedie lesný chodníček. Miestni ho síce poznajú, ale teraz je poriadne označený a neprehliadnuteľný. Začína sa pod Hájom pri železničnom priecestí a prístupovej asfaltovej ceste. Prechádza popri 110-ročnom chránenom topoli. Náučný chodník približuje množstvo zaujímavostí o prírodných podmienkach Liptova, vojenskej histórii Hája Nicovô a podrobne predstaví aj panorámu okolitých vrchov, ktoré sem chodia ľudia tak často obdivovať. Vedie popri obľúbenom drevenom detskom ihrisku, ktoré mesto postavilo vlani. Nevšednou atrakciou sú schody času pri cykloprístrešku.
Porovnávanie síl s olympionikmi
Nástupný bod je zároveň aj začiatkom dvoch stredne náročných bežeckých trás. Tie navrhli v spolupráci so Šimonom Klimčíkom, kondičným trénerom Petry Vlhovej, a vznikli tak dve kyslíkové trasy našich vynikajúcich športovcov a mikulášskych rodákov Petry Vlhovej a Michala Martikána, ktorí ich aj reálne využívajú.
„Aj týmto spôsobom ponúkame turistom aj domácim možnosť porovnať si sily s olympionikmi, ktorí nás úspešne reprezentujú vo svete,“ povedal Ján Blcháč, predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov.
„S trasou som veľmi spokojný, je to náročná trasa, určite vhodná na tréningy. Hlavne v tej strmšej časti je výborná pre beh a pre náročnejších aj na bicykli,“ povedal Michal Martikán.
„Každý si tu príde na svoje, Háj je výborným miestom pre športovcov, ktorých máme v meste veľa. Aj pre rodiny s deťmi je to skvelý výlet s pekným výhľadom na celé okolie,“ dodal náš najúspešnejší olympionik.

Moderný sprievodca z mobilu
Prejsť náučný chodník z nástupného bodu pri železničnej stanici až k pamätníku zaberie približne 20 minút. V jeho strede sa nachádza ďalšia informačná tabuľa, v budúcnosti by mali pribudnúť aj jednoduché prvky na cvičenie alebo lavičky.
Háj Nicovô bol pre mesto vždy dôležitým miestom. Málokto vie, že bočným chodníkom sa možno dostať na miesta, kde bol kedysi skokanský mostík, prvý široko-ďaleko. Dokonca na svahoch Hája Nicovô, tam, kde sa dnes pasú kravy, vyskúšal Kornel Stodola lyže, ktoré si priniesol z Nórska, a urobil tak vôbec prvý zjazd na lyžiach u nás.

Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov, ktorá projekt zastrešovala, spresnila, že na infotabuliach sa nachádza QR kód. Sprevádzať náučným chodníkom môže aj virtuálny sprievodca z aplikácie mesta, kde sa ľudia dozvedia oveľa viac. Nie všetko sa totiž zmestilo na informačné tabule.
Návštevníkom iste neujde, že popri lesných chodníkoch a trasách nie sú odpadkové koše. Preto turisti, ktorí prídu a majú odpadky, by si ich mali aj odniesť domov.
„Výšina Háj Nicovô je pre mesto Liptovský Mikuláš veľmi významná z hľadiska budúcnosti. Je to niekoľko sto- hektárový areál. Má niekoľko vlastníkov vrátane mesta, chceli by sme spoločne rozvíjať projekt, využiť výšinu na miesto, kde nájdu odpočinok a oddych nielen obyvatelia mesta, ale aj početní návštevníci.“