LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Našťastie to už neplatí, pretože v hrade funguje pravidelná sprievodcovská služba. Hrad v Liptovskom Hrádku je preto zrejme najnovšie verejnosti sprístupnený hrad na Slovensku.
Návštevníci si môžu hrad a kaštieľ pozrieť skutočne zblízka, prechádzať sa nádvorím, pravou rukou sa dotýkať stien kaštieľa a ľavou brala pod gotickým hradom, do ktorého aj vstúpia. Môžu obdivovať kus skoro stratenej histórie, ktorá postupne, pomaličky, znova ožíva.
Hrad v Liptovskom Hrádku je skutočným unikátom. Na gotický vodný hrad nadväzuje renesančný kaštieľ a obe stavby, vo vzájomnej a vzácnej symbióze s okolitou podtatranskou prírodou, dávajú miestu neopakovateľného ducha.
„Chceli by sme, aby ľudia nevnímali hrad a kaštieľ ako niečo, čo je zavreté, neprístupné. Práve naopak, naším cieľom je urobiť z neho znova živú súčasť mesta,“ povedala Dagmar Machová, majiteľka hradu a kaštieľa v Liptovskom Hrádku.
Vstupné ide do záchrany hradu
Počas leta sú v hrade prehliadky sedem dní v týždni so začiatkom každú celú hodinu. Toľko trvá aj prehliadka hradu s odborným výkladom. Okruh prechádza nádvorím, potom časťou interiéru kaštieľa, kde zaujme veľkolepá kamenná sála. Zaujímavá je napríklad aj preto, lebo jedna jej stena je stenou 700-roč-ného hradu a druhá 400-ročného kaštieľa.
Návštevníci majú k dispozícii desať šikovných mladých lektorov, ktorí ak je treba o hrade porozprávajú aj v cudzom jazyku. Vstupné do hradu a časti kaštieľa ide naspäť do pamiatky a jeho pokračujúcej záchrany.
Otvorili komnatu hradného kastelána
Tento rok je pre hrad aj verejnosť mimoriadny. Okruh pre návštevníkov sa podarilo rozšíriť o nové priestory. Nedávno sa podarilo dokončiť rekonštrukčné práce v schodiskovej veži, ktorá tvorí jednu z dominánt hradu. V jej útrobách zriadili komnatu hradného kastelána a po novom schodisku sa návštevníci dostanú do veže, ktorá im ponúkne pohľad na Vysoké aj Nízke Tatry.
„Počas roka robíme viacero podujatí pre verejnosť. Uplynulú sobotu sme pripravili letné hradovánky, netradičnú a hravú prehliadku hradu pre rodiny s deťmi. Hostí sprevádzali lektori v dobovom oblečení a ľudia si mohli pozrieť aj rekonštrukciu historických bojových umení a tancov či vystreliť z dela“ doplnila Machová.

