LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Zo zimného štadióna v Liptovskom Mikuláši unikol nebezpečný čpavok. Hasiči a policajti zatvorili časť hlavnej cesty a prístupové komunikácie ku štadiónu.
Ľudí o úniku čpavku informovala siréna dnes krátko pred desiatou hodinou dvojminútovým kolísavým tónom. Na liptovskomikulášskom zimnom štadióne momentálne prebiehajú veľké rekonštrukčné práce a práve oni boli príčinou narušenia systému chladenia.
„ Unikol plynný čpavok len z prívodného potrubia, ktorý sa rozptýlil v ovzduší, informoval Ján Sokolský z liptovskomikulášskej radnice.
Z priestorov tréningovej haly evakuovali mladých hokejistov.
„ Na štadióne sa nachádzalo 23 osôb, z toho 19 žiakov, ktorých hasiči pomohli evakuovať do bezpečia. Na miesto udalosti smeruje chemické družstvo zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a evakuačný autobus HaZZ, v ktorom evakuovaní ľudia nájdu dočasne svoje útočisko," informovala Zuzana Farkasová z Prezídia hasičského a záchranného zboru.
O tretej hodine popoludní prišla informácia, že ovzdušie v okolí štadióna je už v poriadku.
„ Aktuálne merania hasičov na viacerých miestach v okolí zimného štadióna preukázali, že koncentrácia čpavku v ovzduší je bezpečná, má nulové hodnoty. Obyvateľom teda nehrozí žiadne ohrozenie zdravia. Na mieste je špecializovaná firma, ktorá opravuje poškodené potrubie," informovala Viktória Čapčíková, hovorkyňa mesta.
Naposledy siréna zo štadióna vystrašila obyvateľov mesta minulý rok, šlo ale o falošný poplach.

V prípade ohrozenia treba utesniť okná a dvere
Čpavok, kvapalina aj plyn veľmi dráždi, až do ťažkého poleptania očí, dýchacích ciest, pľúc a kože. Kŕč alebo edém môže viesť k uduseniu.Nadýchanie plynu vysokej koncentrácie môže mať za následok náhlu smrť. Styk s kvapalinou vyvoláva ťažké omrzliny.V prípade úniku nebezpečnej látky po zaznení varovného signálu sirény sa odporúča zostať vo vnútri, prípade v úkryte, pokiaľ je dostupný.Ďalej s odporúča vytvoriť uzavretý priestor zatvorením a utesnením okien, dverí, vetrákov, komínov. Vhodné je aj pripraviť si aspoň improvizovanú ochranu dýchacích ciest, očí a odkrytých častí tela.Treba sledovať televíziu alebo rozhlas, dnes robia dobrú službu aj internet a sociálne siete. V každom prípade treba zachovať pokoj a rozvahu a riadiť sa pokynmi. Rovnako aj priestor, v ktorej sa človek zdržiava počas ohrozenia, by mal opustiť iba na pokyn.

