ŽIARSKA DOLINA. Západné Tatry sa každým rokom tešia nárastu turistov. Hlavným strediskom je Žiarska dolina. Počas letnej sezóny idú denne smerom na Žiarsku chatu stovky peších turistov či cyklistov.
Po túre a zaslúženom pive na chate majú možnosť zviezť sa späť k autu kolobežkami. Po rozbitej ceste je to veľký zážitok. Cyklistom, ktorí do doliny prídu na cestnom alebo na trekingovom bicykli, sa zíde duša a musia si dávať pozor, aby nespadli.

Nielen športovci, ale aj turisti by veľmi ocenili nový asfaltový koberec. V júni
zmizol obávaný tankodróm v Bobroveckej doline. Privítali to nielen vodiči, ale aj cyklisti, korčuliari alebo kolieskoví lyžiari. V Žiarskej doline je sklon, čiže cestou nadol by to bolo najmä pre korčuliarov veľmi zaujímavé, predstava kvalitnej cesty hreje nejedného Liptáka.
Na polovice
Asfaltku spravili ešte za minulého režimu a má viac ako 40 rokov. Jej oprava by bola náročná aj z pohľadu financovania.
„Žiarska dolina je komplikovaná v tom, že sú v nej dva urbáre. Ich hranicou je Smrečianka. Pravá strana patrí urbáru Veternej Poruby, ľavá Žiaru. Úseky urbárov sa pravidelne striedajú. Po zrátaní to vychádza pol na pol,“ rozhovoril sa Stanislav
Hudec, člen výboru Pozemkového spoločenstva Veterná Poruba.
Pozemky pod cestou majú vo vlastníctve urbáre. Nik ich nevykúpil. V minulom storočí cestu vyorali Štátne lesy TANAP-u.

„Potrebovali ju na obhospodarovanie lesa. Asfaltový povrch bol financovaný cez účelové zariadenia a dokončený v roku 1976 pre potreby Žiarskej chaty.
Pre lesníkov stačila zvážnica. Keby nebolo chát, asfaltka by tam hádam ani nebola,“ vysvetlil Hudec.
Voda je v doline okrem hranice urbárov aj hranicou katastrálnych území. Svätý Štefan na pravej strane je pod správou mesta Liptovský Mikuláš, druhá strana patrí Žiaru.
Novú cestu zničia
Cesta Žiarskou dolinou je lesná. Znamená to, že jej prvoradým účelom je obhospodarovanie okolitých lesných pozemkov. Hudec zdôraznil, že to nevylučuje jej využitie ako cyklotrasy. Rovnako slúži aj na dopravu k existujúcim nehnuteľnostiam.