RUŽOMBEROK. Podľa plánu Smeru by deti v predškolských triedach a na základných školách mali mať od januára 2019 obedy zadarmo. Dnes sa ich v školách stravuje 318-tisíc, od januára by ich malo byť o dvestotisíc viac. Za obedy pre všetky by štát mal zaplatiť 117-miliónov eur.
Komplikácia ako hrom
„My zriaďovateľom, teda mestám, obciam a cirkvám, poskytneme 1,20 eura na jedného žiaka a tým sa naša povinnosť končí,“ vysvetlil Robert Fico pri predstavení zámeru.

Zástupcovia samosprávy a školstva majú k takémuto riešeniu výhrady. „Myšlienka je to dobrá, ale táto suma nebude stačiť,“ povedal starosta Lúčok Stanislav Hrbček.
„Ak niekto povie, toto bude zadarmo, musíme si položiť otázku, ako. Ak zaťažíme obce, tak to nie je dobre. Štát by mal potom navýšiť peniaze pre samosprávy.“
Upozornil, že bude treba viac všetkého. „Ak štát dá 1,20 eura na obedy, tak nech štát za to obed aj navarí. To postačí len na potraviny. Kto zaplatí energie, priestory, nové hrnce, kotly, pracovníkov? Deťom dáme na tanier peniaze a povieme im, jedzte, odhryznite si z eura?“
Nad obedmi zadarmo rozmýšľajú aj v ZŠ v Ľubochni, ktorú navštevuje 240 žiakov a 40 škôlkarov. V súčasnosti varia pre 180 z nich.
„Počet zamestnancov je nastavený na počet stravníkov,“ povedal riaditeľ Jozef Olos.
„Ak štát nebude prispievať na réžiu, tak tristo obedov nie je realizovateľných. Všetko sa posúva na samosprávu, no nie každá to môže zatiahnuť.“
Mária Matulová, vedúca školskej jedálne v Lúčkach, s návrhom obedov zadarmo nesúhlasí. „To je choré, úplne naruby. Nikto z kompetentných sa nás nepýtal, či je to reálne.“
Zabezpečuje stravu pre 180 žiakov a 53 škôlkarov. Pribudlo by im ďalších 50. Kapacita jedálne a kuchyne je 140 stravníkov. Povedia, navaríte viac, ale kde a kto?“
Podobný názor má Mária Hatiarová, riaditeľka ZŠ s MŠ v Liptovských Sliačoch.
„Varíme dvesto obedov. Ak by chceli jesť všetci, varili by sme ich tristo. Neviem si to predstaviť. Nezvládneme to kapacitne aj personálne. Čakám, čo sa bude diať.“
Zvýšenie počtu stravníkov na sto percent by nezvládli ani v šiestich základných školách v správe mesta Ružomberok. V súčasnosti jedálne zapĺňa 60 percent z 2300 žiakov.
„To je na hranici kapacity našich zariadení,“ povedal Jozef Pažítka, vedúci oddelenia školstva a športu v Ružomberku. „Ako odstravovať sto percent? V škole Zarevúca je sedemsto žiakov a kapacita jedálne je sto. Museli by jesť v siedmich etapách.“ Jedáleň je otvorená od pol dvanástej do druhej. „Možno by sme urobili hodinovú pauzu medzi poslednými hodinami, aby sa vystriedali. Ale nie je to také jednoduché, ako si ministerstvo myslí. Toto je komplikácia ako hrom.“