LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Bagre v koryte rieky Belá sa nedali prehliadnuť. Ťažké mechanizmy upravujú jej koryto, premiestňujú naplavený materiál.
Dôvodom sú nedávne povodne, keď sa rieka naplnila vodou z Kôprovskej a Tichej doliny a v niektorých miestach sa vyliala.

Správcom toku je Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý, ako povedal jeho hovorca Marián Bocák, začal po vyhlásení druhého a tretieho stupňa povodňovej aktivity robiť na všetkých úsekoch monitoring a následne aj zabezpečovacie práce. Tie schválili v deň povodní, ešte 19. júla.
„V rámci týchto zabezpečovacích prác vykonávame len nevyhnutné zásahy k zabezpečeniu funkčnosti koryta toku, predchádzaniu vzniku ďalších povodňových škôd, k zabezpečeniu plynulého odtoku vody a odstránenie prekážok z koryta rieky,“ povedal Bocák.
Hrádočania krútia hlavami
V uplynulých dňoch nahrnuli bagre v koryte Belej pri hlavnej ceste veľkú neprehliadnuteľnú kopu kameňa.
V horskej rieke, ktorá svojím kľukatením vytvára vždy nové prirodzené zákutia, je kamenná pyramída ako päsť na oko. Bocák povedal, že ide o naplavený riečny materiál, ktorý sa mal odvážať ešte minulý týždeň.
Hrádočania aj okoloidúci prekvapene krútia hlavou, rieku Belá vnímajú veľmi citlivo.
Vladimír Škuta, dlhoročný oceňovaný fotograf z Liptovského Hrádku, vytvoril fotokoláž, na kamennú hŕbu umiestnil drevené zopäté prsty ako úžas nad tým, čo sa na Belej deje.
Zásahy považuje za neprimerané
Ekológ Erik Baláž má k rieke Belá veľmi blízko. Vlani spolu s kolegami pripravili oceňovaný dokumentárny film s názvom Živá rieka.