Palugyay má pomník pod Ďumbierom, kde zahynul

Umelcovi Zolovi Palugyayovi, rodákovi z Bodíc, odhalili pamätnú tabuľu v skalách južnej strany Ďumbiera. Pred 83 rokmi tam pri tragickom páde zahynul.

Tabuľa sa nachádza na frekventovanom mieste.Tabuľa sa nachádza na frekventovanom mieste. (Zdroj: JURAJ VEVERKA)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Bol zakladateľom slovenského moderného umenia, označujú ho za otca slovenského moderného akvarelu. Zoltán Palugyay sa narodil presne pred 120 rokmi v Bodiciach.
Umelec pred 83 rokmi záhadne zahynul v Nízkych Tatrách. Našli ho neďaleko chaty pod Ďumbierom. Mal len tridsaťsedem rokov.

Nie je to autentické miesto

Tabuľa mala byť najprv na Chate M. R. Štefánika, Štefan Packa, kultúrny aktivista, ju ale navrhol umiestniť v miestach, kde náhodne našli po mesiacoch pátrania jeho telo.
Palugyay chodil z chaty domov na Liptov Širokou dolinou. V ten osudný deň sa ale z neznámych dôvodov vybral iným smerom, teda na Králičku. Tam aj tragicky zahynul.
„Pamätnú tabuľu sme chceli umiestniť na tom mieste. Ochrana prírody s tým nesúhlasila a odporučila iné miesto, ktoré je pre turistov oveľa lepšie viditeľné,“ povedal Packa.
Tabuľa je teda neprehliadnuteľná, nachádza sa na veľkej skalnej rímse a vidieť ju zo zeleno značeného chodníka z Trangošky na Chatu M. R. Štefánika. Z nej je na dohľad, približne tri – štyri minúty pešou chôdzou.

SkryťVypnúť reklamu

Stodvadsať rokov od narodenia

Tabuľu slávnostne odhalili uplynulý víkend za účasti Horehroncov a Liptákov.
O tabuľu sa postarali Hore-hronci. Horehronské múzeum pripravilo spolu s Miestnym odborom Matice slovenskej v Brezne sériu podujatí pri príležitosti 120. výročia umelcovho narodenia s názvom Pocta Palugyayovi.
Vizuál tabule a model vypracoval Karol Ličko, držiteľ viacerých ocenení za grafické návrhy mincí a pamätných medailí. Okrem odhalenia pamätnej tabule pribudol aj priamo v chate informačný panel o živote a diele maliara.
Tabuľa má motív umelcovo diela Krajina s kvetmi, ktoré odborníci označujú aj ako jedno z erbových diel slovenskej moderny. Výber je viac ako symbolický.
Katarína Bajcurová, kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia Slovenskej národnej galérie, povedala, že Krajinu s kvetmi „môžeme čítať ako rajský obraz búrlivo klíčiacej, rozkvitnutej prírody, po zimnom spánku sa prebúdzajúcej k životu, podobenstvo o večnom kolobehu sveta, ktorý je tu vari navždy, ale jeho špecifická krása má svoj zmysel a význam iba v súvislosti s človekom.“

SkryťVypnúť reklamu

Umelca chcú dostať medzi ľudí

Ivana Kružliaková, predsedníčka Miestnej organizácie Matice slovenskej v Brezne, povedala, že zámerom inštalácie je vzhľadom na to, že ide o frekventovanú lokalitu, vniesť do povedomia širšej verejnosti výraznú osobnosť slovenského umelca.
„Chceme ukázať podobu a humanistický odkaz diela a osobnosti umelca s európskym dosahom. Má byť upozornením na umelca a jeho výtvarné dielo inšpirované a späté s horským prírodným prostredím Nízkych Tatier. Inštalácia zároveň obohatí turistickú atraktivitu miesta a jeho historickú pamäť,“ povedala.
Liptákov v oficiálnom programe reprezentovali folkový spevák Ján Svetlan Majerčík a básňami Milan Stromko. V Bodiciach, umelcovom rodisku, bolo spomienkové stretnutie pri pamätníku, ktorý sa nachádza priamo v mestskej časti.

SkryťVypnúť reklamu

Umelca si zamilovali, lebo on si zamiloval ich

Prečo sa o Palugyaya tak zaujímajú Horehronci? Horehronci si jeho osobnosť zamilovali zrejme aj preto, lebo on si zamiloval ich. Tvoril na Štefáničke, Horehroncov dobre poznal a napokon aj na horehronskej strane zahynul a dokonca jeho telo našiel horehronský pastier.
Pri spomienkovom podujatí spolupracovali Horehronci s Liptákmi. Srdečná spolupráca bude pokračovať aj ďalej, pretože opäť našli spoločné nadšenie v osobnosti Martina Rázusa, ktorý sa v Liptovskom Mikuláši narodil a v Brezne pôsobil a zomrel.
O mesiac chystajú oslavy pri príležitosti 130. výročia jeho narodenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 450
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 232
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 130
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 826
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 463
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 160
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 923
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 161
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu