BEŠEŇOVÁ. Po Valaskej Dubovej, kde zaviedli poplatok za parkovanie pre turistov, sa na statickú dopravu zamerali aj v Bešeňovej. Zástupcovia obce sa ale rozhodli ísť iným smerom. Parkovanie na ulici nespoplatnili, rovno ho zakázali.
Rýchlo sa rozvíjajúca dedina
V roku 2010 bývalo v Bešeňovej štyristo obyvateľov, za osem rokov sa počet takmer zdvojnásobil, dnes ich tam žije 725.
Samospráva za necelých päť rokov preinvestovala 2,5 milióna eur. Pribudli dve bytovky so 64 nájomnými bytmi, nové cesty, chodníky.

Jedným z dôvodov úspechu, kedysi štvrtej najmenšej dediny Ružomberského okresu, je akvapark. Za jeho termálnou vodou prichádzajú tisíce návštevníkov, pri peknom počasí aj päťtisíc. V dedine pribudli hotely, penzióny, reštaurácie. Ako rástol počet poskytovateľov, služieb a návštevníkov, rástol aj problém s parkovaním. Obec ho nakoniec vyriešila rázne.
„Autá stáli popri cestách, na chodníkoch, sťažovali pohyb chodcov, záchranných zložiek, vývoz odpadu,“ povedal starosta Martin Baran.
„Neboli to len návštevníci. Stáli tam aj domáci, ktorým sa nechcelo otvárať bráničku na dvore, prípadne nemali dostatok parkovacích miest v bývalom dome, v ktorom začali poskytovať ubytovanie v súkromí, alebo ho prerobili na penzión.“
Peniaze vyberať nechcú
Obec mala na výber z viacerých možností, ako parkovanie regulovať.

„Spoplatnenie sme zamietli, pretože taký je svetový trend v turistických centrách,“ povedal starosta.
„Výnimkou sú Vysoké Tatry a Bojnice, kde si z parkovania urobili výnosný biznis. Ale my tou cestou nepôjdeme. Jednou zo základných služieb pre turistu je bezplatné parkovanie. Návštevník k nám príde, chce si oddýchnuť, zabaviť sa, minúť peniaze. Náklady na parkovanie musí znášať ten, kto na nich zarába.“
Starosta je najvyšším predstaviteľom obce od roku 1999. Uznal, že kedysi parkovanie podcenili. Teraz zaviedli prísne pravidlá.