LIPTOV. V slovenskej sérii sú na nich vyobrazené napríklad Oravský hrad, Lomnický štít, Červený Kameň, Bratislavský hrad či Múzeum SNP v Banskej Bystrici, ktoré bolo úplne prvé.
Naposledy vyšla zberateľská bankovka s motívom Nitrianskeho hradu.
Medzi zberateľmi sú fialové nulové bankovky lahôdkou, bankovky vydané v roku 2015 sa napríklad dnes predávajú po päť eur. Zberatelia si ich môžu kúpiť za rôzne sumy najčastejšie od dvoch do troch eur.
Mikuláš už na bankovke je
Na čerstvo vydané bankovky čakajú zberatelia aj turisti v radoch, v Banskej Bystrici na ne stáli v rade hodiny. Aby sa predišlo špekuláciám a k zberateľskému kusu sa dostal každý, ich predaj je obmedzený na počet kusov.
Liptov, ako top turistická destinácia na Slovensku, svoju nulovú bankovku ešte nemá, hoci motívov by sa našlo hneď niekoľko.
Liptovský Mikuláš na suvenírovej eurobankovke už je, aj keď nepriamo.
Technická univerzita v Košiciach spustila minulý týždeň predaj bankovky s vyobrazením Aurela Stodolu, významného vedca, ktorý sa narodil v Liptovskom Mikuláši a študoval v Košiciach. Bankovku vydali pri príležitosti 160. výročia jeho narodenia
Hodil by sa Vlkolínec
Vlkolínec tento rok oslavuje štvrťstoročie zápisu do Unesco a je najnavštevovanejším a najznámejším ružomberským turistickým lákadlom. Radnica o predaji eurobankoviek neuvažuje. Ani s motívom Vlkolínca, ani žiadnym iným.
„Nulové zberateľské bankovky sú takpovediac in, no zároveň treba povedať, že je to veľmi nákladný suvenír. Mesto v súčasnosti neuvažuje nad kúpou, respektíve zabezpečením takýchto prezentačných materiálov,“ vysvetlila Gabriela Demčáková, vedúca oddelenia regionálnej politiky na ružomberskom mestskom úrade.
Mikuláš si vybral kostol
Liptov ale svoju prvú bankovku bude mať, motív bude z mesta Liptovský Mikuláš alebo Liptovský Hrádok.
Pozoruhodných objektov a osobností z Liptovského Mikuláša je v meste na výber dosť, radnica staví na tradíciu a zveční najstaršiu stavebnú pamiatku v meste.
„Zberateľské bankovky budeme riešiť v budúcom roku. Mali sme stretnutie s dodávateľskou firmou a sme v poradí. Motívom bude zrejme najstaršia stavebná pamiatka v meste – Kostol svätého Mikuláša,“ povedal Ján Sokolský z liptovskomikulášskeho mestského úradu.
Uvažujú o hrade a kaštieli
O svojej bankovke celkom vážne uvažujú aj Hrádočania. Projekt eurobankoviek považujú za originálny spôsob propagácie.
„Minulý týždeň sme mali prvé pracovné rokovanie, na ktorom sme si s obchodným manažérom spoločnosti prešli všetky podmienky, cenové relácie, veľkosť emisie aj možnosti jej vydania. Rovnako rokujeme aj so zástupcami Grand Castle z dôvodu vizuálu bankovky a prípadnej spolupráce,“ povedala Danica Žiaková z referátu kultúry na Mestskom úrade v Liptovskom Hrádku.
Hrádočania majú viac potenciálnych motívov.
„Je možné, že sa nám podarí hrádockú bankovku zaradiť ešte do tohtoročného emisného plánu,“ dodala Žiaková.

