LIPTOV. Na budúci mesiac pribudne na Chopku na verejne dostupnom mieste externý defibrilátor. Je to prístroj, ktorý v prípade potreby pomôže zachrániť život. Okrem lyžiarskeho strediska v Nízkych Tatrách ich umiestnili aj vo Vysokých Tatrách v budove na Lomnickom štíte, v Hoteli FIS na Štrbskom Plese.
Externé defibrilátory zakúpila spoločnosť TMR, ktorá prevádzkuje najväčšie lyžiarske strediská. Okrem toho zabezpečila aj vyškolenie obsluhy lanoviek a reštaurácií.
Na Chopku ho ľudia nájdu v reštaurácii Rotunda vo vrcholovej stanici lanovky, bude na ľahko dostupnom mieste a poriadne označený.
Najdôležitejšie sú prvé minúty
V prípade náhleho zlyhania srdca sa rýchlym zásahom zvyšuje nádej na prežitie pacienta. „Automatický externý defibrilátor je prístroj, ktorý pomáha pri poskytnutí prvej pomoci tým, že pomocou elektrického výboja je schopný obnoviť správny srdcový rytmus. Tento prístroj môžu používať najmä laici, ktorí nie sú profesionálni záchranári,“ vysvetlil František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotných záchranárov.
Upozornil na to, že akútny infarkt myokardu je najčastejšou príčinou úmrtí ľudí na Slovensku, ktorí majú srdcovocievne problémy. Nadmorská výška podľa jeho slov nie je až taký problém.
„Skôr je to o fyzickej záťaži alebo o tom, že pacient trpiaci srdcovým problémom často precení svoje schopnosti hlavne na túrach. Vtedy môže dôjsť k infarktu alebo zastaveniu krvného obehu.“

Preto najdôležitejší sú v prvých minútach práve laici, teda ľudia, ktorí sú svedkom danej udalosti a situácie. „Lebo ak títo nezačnú nič robiť a neposkytnú prvú pomoc a čakajú len na príchod záchrannej zdravotnej služby, tak šanca, že sa pacient plnohodnotne vráti do života, je veľmi malá. Dôležité je správne poskytnúť prvú pomoc,“ zdôraznil Majerský.
V horách to trvá dlhšie
„Prístroje sme zakúpili hlavne z dôvodu poskytnutia neodkladnej rýchlej pomoci, ktorá zvyšuje šancu zachrániť ľudský život. Uvedomujeme si, že každý deň navštívi naše strediská veľké množstvo hostí a často je príchod rýchlej zdravotnej pomoci do týchto oblastí zložitejší ako v iných prípadoch,“ povedal Dominik Prno, manažér infraštruktúry TMR vo Vysokých Tatrách.
Tri prístroje stáli viac ako 4-tisíc eur.
„Do budúcnosti plánujeme vybaviť aj iné miesta defibrilátormi, zaškoliť ďalších zamestnancov a byť nápomocní poskytnúť včas prvú pomoc všetkým návštevníkom stredísk, ktorí to budú potrebovať,“ uzavrel.

