LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Dvojica podvodníkov včera na obed navštívila 86-ročnú dôchodkyňu z Andíc. Vraj pracujú pre Červený kríž a spolu so Žilinským samosprávnym krajom rozdávajú dôchodcom debničku jabĺk a 200 eur na prilepšenie.

Žena ich pustila do domu. Povedali, že majú iba 500 eurovú bankovku, požiadali dôchodkyňu, aby im vydala 300 eur. Tá odišla do spálne a vybrala 300 eurovú hotovosť.
Jeden z páchateľov povedal, že si zabudol v aute peňaženku a odišiel. Druhý zatiaľ zabával dôchodkyňu tým, že si odpisoval údaje z jej občianskeho preukazu. Potom vyšiel z domu aj on s tvrdením, že ide po peniaze.
Nikto sa už ale naspäť nevrátil.
„Vzápätí dôchodkyňa zistila, že zo skrine v spálni, odkiaľ predtým vyberala peniaze, jej chýba obálka s hotovosťou 1400 eur a tiež aj mobilný telefón z kuchyne,“ povedala Jana Balogová, žilinská krajská policajná hovorkyňa.
Po páchateľoch polícia pátra.
Príbehy sa opakujú
Polícia odporúča starším občanom, ktorí žijú osamotene, aby boli obozretní, opatrní a nenechali podvodníkmi zneužiť svoju dôveru a ochotu pomôcť. V prípade, že sa na nich nakontaktuje neznáma osoba, ktorá sa predstaví ako vnuk, vnučka alebo iný príbuzný, je potrebné si túto skutočnosť overiť a to zavolať deťom, vnukom a zistiť, či bol telefonát skutočne od nich, alebo od niekoho iného, kto si číslo možno náhodne vytipoval v telefónnom zozname.
Rovnako páchatelia používajú legendy vyplácania rôznych príspevkov a preplatkov, aj v tých prípadoch je potrebné mať na pamäti, že organizácie, ktoré tak robia, vopred obyvateľov informujú prostredníctvom obcí, napr. rozhlasom, informačných tabúľ alebo prostredníctvom médií.
Objasniť a odhaliť páchateľov je v týchto prípadoch pre políciu zložité, nakoľko pamäťová stopa u starších ľudí je veľmi slabá, získaný popis páchateľa je veľmi nepresný. A práve tento fakt podvodníci využívajú na páchanie trestnej činnosti.

