LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Utorok 6. novembra sa zapíše do histórie Liptovského Hrádku veľkými písmenami. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) v spolupráci s mestom odštartoval výstavbu pilotného Športového komunitného centra.
SZĽH oslovil 150 miest. Záujem o projekt bol veľký.
„V Liptovskom Hrádku sme našli veľkú podporu a výbornú pripravenosť. Museli sme prejsť veľkým množstvom komunikácie aj s rôznymi úradmi, aby sme sa dostali k bodu, v ktorom sme dnes. Výstavba takýchto centier by v slovenskom hokeji mala byť prioritou aj v budúcnosti,“ povedal prezident SZĽH Martin Kohút.
Priestor pre deti
Ostrá prevádzka malej multifunkčnej haly by mala byť spustená na začiatku budúceho školského roka. Výstavbu chcú stihnúť ukončiť do začiatku budúcoročných majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa uskutočnia v Bratislave a Košiciach.
„Mladí ľudia majú pohyb, ale, žiaľ, len prstami po klávesnici. Tento projekt sme prijali ako výzvu, aby najmä mladí ľudia čo najviac športovali. Naším cieľom je rozhýbať nielen mesto, ale celý región horného Liptova,“ vyslovil Branislav Tréger, primátor Liptovského Hrádku.
Podľa Trégera by sa mali v rámci regiónu spojiť do väčších celkov a zachytávať talenty.
„Nie je ich až toľko, aby sme si s nimi mohli dovoliť hazardovať,“ dodal primátor.
Tri možnosti využitia
Rozmer ľadovej plochy budú dvadsať krát štyridsať metrov. Cena za výstavbu bude na úrovni približne 1,3 milióna eur plus DPH. Financovanie je zabezpečené spoločnosťou SZĽH Infra, dcérskej spoločnosti SZĽH, ktorá sa zaoberá rozvojom hokejovej infraštruktúry. Mesto zabezpečilo pre výstavbu pozemok a prípravy pozemku na výstavbu. Vlastníkom haly bude SZĽH Infra.
„Dopoludnia bude na ploche prebiehať školský korčuliarsky program pre všetky deti z mesta aj pre školy z okolia, popoludní budú na ľadovej ploche prebiehať hokejové a krasokorčuliarske krúžky a večer bude hala k dispozícii na komerčný prenájom. V letných mesiacoch bude plocha v krytej časti slúžiť aj na iné športy podľa potreby,“ informoval SZĽH.
Má to zmysel
Podobnú halu postavili v susednom Liptovskom Mikuláši v roku 2014. JL Aréna nesie meno brankára Jána Laca, ktorý v Mikuláši hokejovo vyrástol. Vďaka nej je v Mikuláši väčší priestor pre hokej.
„Veľa ľudí sa nás pýtalo, či to neberieme ako konkurenciu. Nie, pretože Liptov je veľký región, ktorý je rozťahaný a deti z odľahlých dedín to majú do Liptovského Mikuláša ďaleko,“ vysvetlil Ján Laco, strieborný medailista z MS v ľadovom hokeji 2012.
V Liptovskom Mikuláši existuje nezisková organizácia Hokejové talenty, kde sa snažia vytvoriť pre deti lepšie podmienky pre hokej. Ďalšie kroky šikovných detí z Hrádku by mohli smerovať práve tam.
„Smerujeme k spolupráci. Chceme, aby sa v Liptovskom Hrádku začalo, deti sa naučia korčuľovať a tie, ktoré budú mať záujem hrať hokej, môžu prísť do Liptovského Mikuláša, kde budú mať priestor posúvať sa ďalej v iných podmienkach,“ zhrnul Laco a dodal:
„Pri rekonštrukcii hlavného štadióna vidím, aký je problém. Nemôžeme vyhovieť všetkým, ktorí by ľad chceli. Nutnosť ďalšej haly je a bude poriadne využitá. Ľudia už nechcú chodiť na ľad po ôsmej, ale v podvečer. Svitajú lepšie časy pre hokej a korčuľovanie.“

