BOBROVEC. Aj v oblasti Západných Tatier chovateľom oviec a hovädzieho dobytka tohtoročné sezóna priala. Leto, jedno z najteplejších, predĺžilo pobyt statku na pasienkoch. Ovčiarska sezóna žinčice a surového ovčieho syra sa skončila na Demitra. Jarky zišli z Červenca a Babiek, osirela Pastierska.
Ale v maštaliach v Jalovci majú ustajnených vyše 80 dojníc, ktoré denne vyprodukujú 1 200 litrov surového kravského mlieka. Časť z nej ponúkajú na predaj.
V Ružomberku o jeden menej
Po počiatočnom boome, keď sa v mestách za veľkého záujmu otvárali mliečne automaty, nadšenie verejnosti postupne opadlo. Niekoľko automatov bolo aj priamo v Liptovskom Mikuláši, družstvá ich pre stratovosť zatvorili. V súčasnosti si možno kúpiť čerstvé kravské mlieko v predajni v Demänovej.
Kým v Liptovskom Mikuláši predajne zrušili, v susednom Ružomberku fungovali do-nedávna tri, po novom zostali dva automaty.
Jeden prevádzkuje v meste liskovské družstvo a v Štiavničke prevádzkuje automat družstvo so sídlom v Ludrovej. Nedávno dokonca mliečny automat vymenili za modernejší.
Výkyvy záujmu

Možnosť kúpiť si kvalitné mlieko pre Mikulášanov sa nedávno rozšírila. Zimným predajom surového mlieka a syrových nití v Jalovci chcú čiastočne nahradiť produkciu z oviec na salaši Pastierska.
„Väčšina aktuálnej produkcie surového kravského mlieka putuje do Liptovskej mliekárne. Chceme nahradiť aspoň čiastočne mliečne automaty, ktoré niekoľko rokov fungovali v Liptove,“ vysvetľuje Milan Gajan, konateľ PPS Bobrovec. Problémom je ich prevádzka a réžia.
„Treba rátať so značnými výkyvmi záujmu, teda aj s nízkou rentabilitou. Príklad, ak zostalo mlieko v automate, išlo na skŕmenie. Pokiaľ nie je dostatočný obrat, plynulý záujem o mlieko zo strany zákazníkov v mliečnom automate, vytvára sa strata,“ doplnil.
Gazdovstvo má svoje prednosti
V hornom Liptove je celkovo ustajnených vyše 16-tisíc kusov hovädzieho dobytka. Je to iba zlomok z minulosti, keď len v Bobrovci, Jalovci, Trstenom a Pavlovej Vsi chovali vyše tisíc kusov. V maštaliach bývalého Štátneho majetku bolo ustajnených vyše 5-tisíc kusov dobytka, z toho polovica dojníc.
„Vzorky sú rovnaké ako pre veľkoodberateľa Liptovskú mliekáreň, ktorá nám zaplatí o čosi menej. Ľudia sa pýtajú, prečo neotvoríme predajňu v meste. Cena mlieka by bola vyššia. Naša predajňa stojí vo dvore, na gazdovstve. To má svoje prednosti. Objavili nás už aj turisti, rekreanti a chatári,“ uzavrel Gajan.

