LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Jednou z príležitostí na stretnutie je výstava pri príležitosti storočnice československej zámky. Minulý týždeň ju slávnostne otvorili v priestoroch liptovskomikulášskeho Múzea Janka Kráľa domáci filatelisti za bohatej účasti kolegov z iných miest.
Z vlastných zbierok zostavili výstavu, ktorá približuje vývoj známky počnúc prvou

Československou republikou, slovenským štátom a Protektorátom Čechy a Morava, ČSSR, a zo samostatnej Slovenskej aj Českej republiky až po súčasnosť. Čo je povzbudivé, výstavu zostavili nielen ostrieľaní domáci filatelisti, prispeli aj úspešní mikulášski mládežníci.
„Náš klub sa rozhodol, že tiež prispeje k oslave výročia založenia Československej republiky,“ povedal Jozef Oško, predseda liptovskomikulášskeho klubu filatelistov, ktorý veľmi aktívne funguje už 75 rokov.
Pri príležitosti otvorenia výstavy inaugurovali aj príležitostnú pečiatku s motívom Hradčian, ktorou pracovníčky Slovenskej pošty pečiatkovali obálky priamo v priestoroch múzea. Hneď sa rozchytali, pre zberateľov ide o cenný kúsok.
Dve známky sedemstoročnice mesta
Známky sú netradičným, ale mimoriadne pútavým odrazom našej histórie, zaujímavosti nevynímajúc. Príklad nájdeme aj v Liptovskom Mikuláši. V roku 1968 vyšla známka pri príležitosti 700. výročia založenia mesta. Historici potom prehodnotili dátum prvej písomnej zmienky a sedemstoročnica mesta sa oslavovala aj v roku 2004. Mesto má preto dve výročné známky s rôznymi rokmi vydania.
Na svoje si vo výstavných priestoroch múzea v centre Liptovského Mikuláša prídu nielen odborníci, filatelisti, zostavili ju tak, aby zaujala aj laika. Návštevníci tak môžu vidieť reprodukciu úplne prvej svetovej známky, prvej známky, ktorá sa používala na našom území a bola, mimochodom, rakúska, ale aj originály prvej

československej známky.
Pôsobivé sú výročné známky s podobizňou Milana Rastislava Štefánia alebo, čo zaujme najmä domácich, známky s motívmi Liptova alebo liptovských umelcov. Pre zaujímavosť prezradíme, že najviac návrhov na známky, až trinásť, urobil maliar a grafik Igor Rumanský.
„Naše mestské múzeum s radosťou využilo ponuku liptovskomikulášskych filatelistov s možnosťou zorganizovať výstavu pri príležitosti výročia založenia prvej republiky, storočnice súžitia našich dvoch národov. Známky sú z ich súkromných zbierok, na výstave ich je okolo tritisíc,“ povedal Jaroslav Hric, riaditeľ Múzea Janka Kráľa.
Poradia aj pri zdedených zbierkach
Výstava potrvá v Múzeu Janka Kráľa do 18. decembra. Termín nie je náhodný, pripadá na sté výročie vydania prvej československej známky a je aj dňom slovenskej známky. Výstavu uzavrú pútavými prednáškami so začiatkom od 15. hodiny. Debatovať budú napríklad o najvzácnejších svetových známkach, emisných plánoch, filatelisti pozývajú aj laickú verejnosť. „Ľudia môžu medzi nás prísť a poradiť sa, pokiaľ majú doma vlastnú zbierku, ktorú možno našli alebo zdedili,“ povedal Oško.
Známky predstavujú veľké umenie na malej ploche a pre tie slovenské to platí dvojnásobne. Naše známky si z medzinárodných svetových súťaží pravidelne odnášajú domov tie najvyššie ocenenia. Vášnivým filatelistom neunikne ani jedna nová známka, všetky, ktoré u nás vyjdú, majú doma.
Klasická pošta postupne stráca na sile. Dnes si ľudia v poštových schránkach nachádzajú listy nanajvýš z bánk. Písané listy a pohľadnice nahrádza elektronická pošta alebo telefonát. Známky sa predávajú výrazne menej ako v minulosti.
„Poštári povedia, že známky budú vydávať, aj keď ich ľudia nebudú kupovať, pretože vedia, že filatelisti si ich kúpia.“

