LIPTOV. Na sociálnych sieťach existuje množstvo skupín pre milovníkov turistiky.
Členovia zdieľajú fotografie z výletov, medzi nimi sa pomerne často objavujú fotografie z miest, kde je zakázaný vstup.
Sú to aj fotografie východov či západov slnka, na ktoré turisti fotografi čakajú v stane alebo v bivaku pod holým nebom. Množstvo pochádza aj z miest, kde momentálne platí uzávera. Hoci je fotka oku lahodiaca, ten, kto ju urobil, porušil zákon. Ľudia si to neuvedomujú a fotografie zverejňujú na internete.
Okrem milovníkov turistiky si ale fotografie pozerajú aj inšpektori životného prostredia. S pátraním po autorovi to nemajú zložité.
Z jánskeho Okna alebo Choča

Žilinskí inšpektori z Inšpektorátu životného prostredia prešetrovali viacero podozrení na porušenie zákona na územie národného parku. Zdrojom boli pre nich práve skupiny na sociálnych sieťach.
„Regulatívy pohybu návštevníkov v národnom parku nie sú samoúčelné,“ zdôraznili.
V Tatrách platí pre bežných turistov sezónna uzávera chodníkov po tatranské chaty od 1. 11. do 15. 6.
Platí aj časové obmedzenie, turista smie vstúpiť na územie parku s piatym stupňom ochrany najskôr hodinu pred východom slnka a odísť z neho hodinu po západe slnka.
Stanovačky na hrebeni či nočné výstupy sú preto zakázané. Množstvo miest je aj takých, kde platí úplný zákaz vstupu, príkladom je navštevované Okno v Jánskej doline v Nízkych Tatrách.
Podobne aj nočné fotografie z Choča. Tie sa na sociálnych sieťach objavujú pomerne často.
Obmedzenia vstupu alebo zákazy majú význam. Chránia zvieratá a rastlinstvo pred vyrušovaním alebo poškodzovaním v citlivom období.
Lákajú druhých
Inšpektori upozorňujú na to, že zákazmi sa zabraňuje masovému využívaniu územia turistami v tých častiach chránených území, v ktorých to nie je z dôvodu ekologickej únosnosti územia žiaduce.

„Preto, aj keď sa z pohľadu jednotlivca môže javiť, že pohybom po turistickom chodníku v chránenom území v čase jeho sezónnej alebo časovej uzávery nevzniká ujma na životnom prostredí, pri masovom využívaní územia by to tak nebolo.“
Nežiaduce je podľa inšpektorov aj zverejňovanie porušovania sezónnej či časovej uzávery turistických značených chodníkov na internete. Môže to nabádať ďalších ľudí na návštevu národného parku na nedovolenom mieste alebo v nedovolenom čase.
Aj preto bude inšpekcia životného prostredia fotografie na sociálnych sieťach sledovať ďalej.
Ak turistu prichytia strážcovia prírody na niektorej z uzavretých turistických trás, alebo na mieste, kde je celkovo zakázaný vstup, čaká ho pravdepodobne pokuta. Buď mu zabránia v pokračovaní vo výstupe, alebo dostane blokovú pokutu do 66 eur.