Zamestnávateľom a škole sa podarilo vzkriesiť zabudnutý študijný odbor

Obchod je druhé najsilnejšie odvetvie, ktoré dáva Slovákom prácu. Problémom je nedostatok odborníkov. Liptovskomikulášski zamestnávatelia to chcú zmeniť a pustili sa do neľahkej úlohy oživiť zabudnutý odbor na severe Slovenska.

Na fotografii zľava Jakub Frackowiak, prevádzkovo personálny riaditeľ spoločnosti CBA Verex, študentka Veronika Gajdošová, vedúca predajne a inštruktorka Daniela Mráziková a študent Martin Juríček.Na fotografii zľava Jakub Frackowiak, prevádzkovo personálny riaditeľ spoločnosti CBA Verex, študentka Veronika Gajdošová, vedúca predajne a inštruktorka Daniela Mráziková a študent Martin Juríček. (Zdroj: (STAN))

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Stredné školy už viac ako desať rokov nevychovávajú budúcich zamestnancov pre obchodné prevádzky. Odbor úplne zanikol a zamestnávatelia citeľne vnímajú nedostatok nových pracovných síl.

Odborné vzdelanie nemusí byť podmienkou pre prácu v obchodných prevádzkach, ale ako povedal Jakub Frackowiak, prevádzkovo personálny riaditeľ spoločnosti CBA Verex, je mimoriadne žiaduce.

Dnes obchod funguje úplne inak ako v minulosti, tým, že konkurenčné prostredie je oveľa silnejšie, aj nároky na zamestnancov sú vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

Spojili sily so školou aj konkurenciou

Spoločnosť CBA Verex spojila sily s druhým najväčšou obchodnou spoločnosťou v oblasti maloobchodu v regióne COOP Jednota Liptovský Mikuláš a v spolupráci s liptovskomikulášskou Hotelovou akadémiou vzkriesili zabudnutý odbor obchodného pracovníka.

Budúci obchodní pracovníci sa učia formou duálneho vzdelávania, znamená to, že týždeň strávia v škole, hotelovej akadémii výučbou a týždeň sa učia priamo v

Prečítajte si tiež: Najkrajšie výhľady na Liptov. Inšpirujte sa Čítajte 

prevádzkach. Prví študenti štvorročného odboru nastúpili do lavíc a obchodov v septembri tohto roku, majú za sebou prvé mesiace.

„Snažíme sa orientovať na žiakov v regiónoch, kde aj pôsobíme, teda okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín,“ vysvetlil Frackowiak.

Spoločnosť má dovedna 30 maloobchodných prevádzok a zamestnáva takmer 400 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Žiakom garantujú pracovné miesto

Po skončení štvorročného štúdia s maturitou a výučným listom garantuje zamestnávateľ študentom isté miesto. Frackowiak to považuje za jednu z najväčších výhod.

„Žiakov poznáme od úplného začiatku, keď si ku nám dajú prihlášku. Sledujeme, ako sa im darí, sú súčasťou našej veľkej rodiny. Takže po skončení štúdia si viem predstaviť, že pokiaľ budú šikovní, mohli by zastávať v rámci predajní aj manažérske pozície, respektíve nájdu uplatnenie na iných pozíciách v rámci našej spoločnosti.“

Žiakov podporujú už počas samotného štúdia. Okrem preplácania cestovného, internátu alebo príspevku na stravu môžu dosať rôzne štipendiá a nezáleží pritom

Prečítajte si tiež: Výrobcovi hračiek zhorela dielňa. Pomáhajú aj ľudia na sociálnych sieťach Čítajte 

iba na známkach. Žiaci zapojení do duálneho vzdelávania dostávajú za odpraxované hodiny finančné ohodnotenie. Zákon hovorí, že to musí byť aspoň polovica minimálnej hodinovej mzdy.

SkryťVypnúť reklamu

„Študentov odmeňujeme nad rámec zákona, mesačne si môže študent privyrobiť aj 200 eur,“ povedal Frackowiak.

Odbor museli znova dostať medzi ľudí

Aj keď spoločnosť investuje do žiakov nemálo peňazí a energie, Frackowiak hovorí, že pre firmy je veľmi dôležité vychovať si kvalitných odborníkov, a preto to vníma ako investíciu do budúcnosti.

Dostať znova odbor medzi žiakov a ich rodičov nebolo jednoduché, len samotná príprava zabrala dva a pol roka.

„Odbor ako taký u nás zanikol, celá generácia žiakov ani nevedela o tom, že ho možno študovať. Do náborovej kampane sme museli preto venovať veľa energie,“ opísal Frackowiak.

Chodili po základných školách, oslovovali rodičov na združeniach, výchovných poradcov, pripravovali prezentácie, navštevovali burzy stredných škôl.

Náročné a zdĺhavé bolo aj samotné oživenie zaniknutého odboru, hľadanie a certifikovanie inštruktorov v radoch vlastných zamestnancov, a jeho opätovné zaradenie do samotného vzdelávacieho systému.

Duálne vzdelávanie nie je nič nové

Do prvého ročníka nastúpilo 16 žiakov, majú oň záujem aj chlapci, tvoria približne tretinu.

Odborný dozor, inštruktorku v predajni na Kuzmányho ulici v Liptovskom Mikuláši robí vedúca predajne Daniela Mráziková. Vo firme pracuje takmer 26 rokov, teda od jej začiatku.

„Teším sa z toho, lebo si takto vychovávame svojich kolegov, alebo nástupcov. Duálne vzdelávanie tu už kedysi bolo, ja sama som ho zažila a bola to výborná cesta, ako pripraviť kvalitných ľudí pre prax.“

Prečítajte si tiež: Pri Liptovskej Mare rastie nový apartmánový komplex Čítajte 

Veronika Gajdošová zo Svätého Kríža je jednou z prvých študentiek odboru, so spolužiakom Martinom Juríčkom z Liptovského Mikuláša práve praxovali v prevádzke. Obaja sú zatiaľ spokojní. Deň začali tým, čo zákazník berie ako samozrejmosť, ale pre obchod ide o nevyhnutnosť. Skontrolovali prevádzku, prepočítali pokladne, vyložili čerstvé pečivo, pripravili cenovky, skontrolovali vstupné priestory, parkovisko, aby sa zákazníci cítili dobre a všetko, čo potrebujú, pohodlne našli.

„Mám zatiaľ lepšie známky ako na základnej škole,“ povedala Veronika. Odbor si

vybrala po tom, čo ho boli prezentovať priamo v škole. Teraz je ona tá, ktorá na svojej bývalej škole hovorí, aké je to študovať na hotelovej akadémii v odbore obchodný pracovník.

Martinovi sa páči, že hoci je stredoškolák, netrávi všetok čas v škole a vďaka praxi ho má pestrejší. Počúvol radu výchovnej poradkyne, ktorá mu odbor odporučila.

Prvé mesiace fungovania odboru hodnotí Jakub Frackowiak zatiaľ veľmi dobre. „Spokojní sme my, spokojní sú, verím, aj žiaci a naši zamestnanci, spokojná je aj Hotelová akadémia. Chceme pokračovať v práci ďalej a otvárať aj ďalšie ročníky.“

Prečítajte si tiež: Koniec odhŕňania snehu pred vlastným domom, od tejto zimy to musia robiť mestá Čítajte  Prečítajte si tiež: V Jasnej chystajú lanovku, zjazdovku aj nádrž, stavať budú neskôr Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 219
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 958
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 171
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 147
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 945
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


4
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu