DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Mrazivé teploty jasne dokazujú, že zima je už tu. Chýba však sneh. Ak si chcú ľudia zalyžovať, v súčasnosti nemajú inú možnosť, ako ponúka umelý sneh. Ten sa drží zatiaľ iba v lyžiarskych strediskách, ktoré zasnežujú umelým snehom.
Začiatok sezóny býva najmä pod Chopkom kritický, zima láka na kopce lyžiarov, snow-boardistow, ale aj skialpinistov. Tí vstupné do stredísk neplatia, ale využívajú umelo vyprodukovaný sneh, a udržiavané trate. Nielen v Jasnej, ale aj ostatných strediskách dochádza k napätiu medzi platiacimi lyžiarmi a neplatiacimi skialpinistami.
S prírodným snehom odídu
Pred dvoma rokmi zaviedli v Jasnej koridory pre skialpinistov na kraji zjazdoviek. Tie sa osvedčili.
„Úplne od začiatku sezóny budeme znova riešiť skialpinistické koridory. Budú na miestach ako v minulosti, teda pri zjazdovke turistická a potom z Bielej púte. Zatiaľ to nie sú koridory, ktoré by sme vytyčovali samostatne niekde v lese,“ povedal Matej Hulej, riaditeľ strediska Jasná Nízke Tatry.
Systém ešte stále testujú a sledujú. Napríklad zistili, že vyznačené koridory sú plné hlavne na začiatku sezóny či v čase, keď v horách chýba prírodný sneh.
„Keď je zima v plnom prúde, skialpinistické koridory nie sú až tak využívané,“ doplnil Hulej s tým, že skialpinistov v stredisku neplánujú spoplatniť.
Problémy s dojazdom
Možnosti zimných športov v Demänovskej doline dopĺňala aj bežkárska stopa, v poslednom období bývala na Lúčkach. V stredisku ju nevylučujú ju ani tento rok.
„Robievali sme malú asi kilometrovú bežkársku trať. Ak bude tento rok prírodný sneh, tak ju urobíme opäť.“
Nízkotatranské svahy lákajú aj freeride lyžiarov. V budúcnosti by chceli aj im zlepšiť komfort. V súčasnosti majú freeridisti problém s dojazdom. Keď zlyžujú niektorý z kotlov, je pre nich problematické dostať sa naspäť do doliny, predierajú sa kosodevinou.
„Úprava dozajdových tratí je náš dlhodobejší cieľ,“ dodal Hulej.

