LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V regióne je počas roka veľké množstvo bežeckých pretekov. Liptov patrí medzi oblasti, kde sú preteky najrozmanitejšie. Bežci tu nájdu od polmaratónu na asfalte, cez nočný beh až po ťažké behy do vrchu všetko.
Na väčšine pretekov patrí medzi najrýchlejšie ženy Michaela Kucháriková z Liptovského Mikuláša. 26-ročná blondína je známa svojou energiou a veselou povahou. S víťazkou mnohých pretekov sme sa porozprávali o jej športovej kariére.
Behu ste sa venovali odmalička alebo to začalo inými športmi?
– S behom som začala na druhom stupni na základnej škole. Moje spolužiačky navštevovali klub AC Kriváň Liptovský Mikuláš už dlhší čas. Napokon mi až moja mama mi objasnila, ako to celé začalo. Ešte v jej bruchu. Teraz, keď si na to s odstupom rokov spomenie a porovná s bratom, vždy sa usmieva a tisnú sa jej slzy do očí. „Nenechala si ma spať, už v bruchu si robila nemožné, aby si sa malými nôžkami dostala von a mohla sa rozbehnúť...“
Vo štvrtej triede som začala navštevovať mimoškolskú aktivitu, moderný tanec v CVČ, neskôr hip-hop, ktorý mal vtedy veľký boom. Neskôr som presedlala na basketbal. Venovala som sa mu aj popri atletike až do kategórie junioriek. Na ihrisku som vždy inklinovala k rýchlym presunom z jednej strany ihriska na druhú. Tento talent som využila v atletike pri krátkych šprintérskych vzdialenostiach ako je 60 m, 150 m v žiackych kategóriách, neskôr 100 m, 200 m, 400 m v junioroch a dospelých.

Dosiahli ste na dráhe nejaké úspechy?
– Medzi najväčší úspech pokladám 3. miesto na MSR v behu na 200 m v kategórii junioriek a 3. miesto z MSR v sedemboji žien. Tento úspech potvrdil dobre cielené všestranné tréningy zamerané na techniku disciplín. Tréningy prebiehali na Gymnáziu Michala Miloslava Hodžu cez letnú sezónu. Tam sme mali k dispozícii škvarový okruh, diaľkarský a výškarsky priestor. Počas zimy sme využívali priestory školy Janka Kráľa na Podbrezinách.
Kedy vás zlákali behy mimo okruhu?
– Žijeme v prenádhernom prostredí Podtatranskej kotliny, a tak ma po základnej škole oslovili všetky outdoorové aktivity. Veľa ľudí v Mikuláši si to ani neuvedomuje, ale máme ten dar a môžeme ich naplno využívať. Turistika, skialp, lyžovanie, beh po horách, bicykel. Postupom času som presedlala k aeróbnym aktivitám. Momentálne sú to behy na stredné vzdialenosti do 15 km, či už na ceste alebo v teréne. Ideálne podmienky a čas na trénovanie sa snažím skĺbiť s prácou a povinnosťami v domácnosti a vznikne z toho väčšinou umiestnenie na stupni víťazov.
Čo pre vás znamená behanie?
– Beh pre mňa znamená RRR – rekreáciu alebo relax, regeneráciu a revitalizáciu organizmu. Predpona re v týchto slovách znamená znovu. Beh beriem ako znovuobnovenie fyzických a psychických síl po pracovnom vyťažení. Samozrejme, potrebné je určiť si, pri akej intenzite zaťaženia si človek dokáže naozaj oddýchnuť. Beh nám štartuje veľa fyziologických reakcií v tele, po ktorých sa cítime lepšie. Beh mi odbúrava stres a pomáha pri emočnej katarzii. Tiež je to môj najobľúbenejší dopravný prostriedok a spoznávam pri ňom množstvo ľudí.
Ako vyzerá váš tréning?
– Môj tréningový plán konzultujem s trénerom Tomášom Kubejom vždy mesiac vopred, kedy si naplánujeme preteky, ktoré chcem absolvovať. Za jeden týždeň odbehnem cca 60 km jednofázovo aj s pretekmi a presunmi do práce a z práce. Denne to vychádza cca 10 km, no raz do týždňa je potrebný oddych. V týždennom tréningovom pláne sú započítané klusy, objemové behy na rovine, fartleky v teréne, tempové behy, stupňované behy a intervaly. Príkladná tréningová jednotka spočíva v 2,5 km rozkluse na celkové naštartovanie a zahriatie organizmu, nasleduje dynamický strečing pomocou atletickej abecedy – napr. skippingu a odrazov, rovinky a ďalej hlavná fáza tréningu v podobe intervalov 6-krát 400 m, výklus 3 km, statický strečing a celkové donaťahovanie tela. A je po tréningu. Hurá na večeru!
Koľko kilometrov odbehnete za rok?
– Mesačne je to približne 200 km, ročne 2000. Záleží aj na pretekoch, celkovom zdravotnom stave a zladení pracovného a voľného času. Veľa času v jarnom, letnom a jesennom období trávim na bicykli.
Kde vás to baví najviac? V horách, na rovinách alebo vo zvlnenom teréne?
– Najkrajšie je pre mňa vybehnúť na štít, odkiaľ sa môžem kochať nádhernými výhľadmi. Máme ich tu dostatok. Odtiaľ sa mi zdajú ľudia, veci a problémy malé a prekonateľné. Samozrejme, behám aj popri našom perfektnom cyklochodníku okolo Váhu. Naj-krajšie preteky, ktoré som zatiaľ absolvovala, sa konajú každoročne v Španielsku na Kanárskych ostrovoch, konkrétne na ostrove La Palma. Úžasná atmosféra, zdolané rôzne vegetačné pásma sopečný kráter vo výške 2500 m n. m., cez ktorý sa prebieha. Transvulcania vo mne zanechala krásne spomienky a zážitky.
Slovensko a aj Liptov v posledných rokoch prežíva veľký bežecké boom. Čomu to pripisujete?

– Určite sa na to môžeme pozrieť z mnohých strán. Beh je najlacnejší a najdostupnejší šport, ktorý poznám. Stačia len tenisky, v lete aj naboso a chuť behať. Množstvo pretekov v rôznych regiónoch Slovenska a aj v zahraničí láka veľa amatérskych bežcov. Zdá sa mi, že kult byť fit a dobre vyzerať sa stáva čoraz populárnejším aj medzi staršou vekovou kategóriou. Snažme sa šíriť športovú osvetu a zapájať všetky vekové kategórie do tohto procesu!
Ste pravidelnou účastníčkou bežeckých pretekov v regióne. Dlhé roky beháte Liptovskú bežeckú ligu, nechýbate ani na ďalších pretekoch. Kam sa najviac tešíte?
– Z Liptovskej bežeckej ligy som okrem iných tento rok navštívila Podtatranskú 15-tku vo Východnej, ktorej trasa viedla v divokej prírode. Utkvela mi v pamäti, pretože každú chvíľu som čakala spoza stromu hnedé čudo. V tom prípade by som ubehla traťový rekord. Zo slovenských pretekov odporúčam Beh Súľovskými skalami, Podtatranský polmaratón Jána Švočáka alebo Goral polmaratón. V budúcnosti chcem navštíviť preteky, na ktorých som ešte nebola a majú ma čím prekvapiť. Tento rok som zatiaľ absolvovala 35 pretekov po celom Slovensku.
Privítali by ste aj nejaké nové preteky?
– Pred rokom som doplnila svoju zimnú prípravu o bežecké lyžovanie, rada by som v okolí uvítala upravené bežecké trate na štýl skate, korčuľovanie. Ide o super náhradu behu počas zimnej sezóny.
Z môjho pohľadu by mohli pribudnúť aj rôzne napríklad tematické preteky, ktoré nie sú založené na víťazovi a porazenom ale na spoločných zážitkoch, zábave a emóciách medzi priateľmi a rodinou. Upriamim pozornosť na Retro bike tour, kde si účastníci priniesli staré bicykle s rokom výroby starším ako 1990 a prešli spoločne vyznačený okruh po meste. Z dobrovoľného štartovného sa uhradili čiastočné náklady na rekonštrukciu materských škôl. Dúfam, že v podobnej myšlienke spoločne niečo vymyslíme aj v budúcnosti.
Spomínali ste bežecké lyžovanie. Využívate počas zimy aj ďalšie formy tréningu?
– Počas zimných mesiacov sa príprava až tak nemení, namiesto bicykla využívam bežky a skialp. Keď mi je zima, behám za chlapcami a na pivo.
Aké sú vaše bežecké ciele?
– Pred každým štartom si želám dobehnúť bezpečne do cieľa. V budúcnosti by som chcela predbehnúť moju dlhoročnú perfektnú bežkyňu a súperku Katarínu Paulínyovú z Martina. Chcela by som zabehnúť 10 km pod 38 minút.
Prečo by ste odporučili beh ostatným ľuďom?
– Beh je najprirodzenejší pohyb. Môžete behať všade. Von, v posilňovni a v akomkoľvek veku. Z fyziologického hľadiska beh posilňuje imunitu, spaľuje tuky, stimuluje kardiovaskulárny systém, štartuje trávenie, posilňuje kosti, šľachy a väzy, regeneruje pečeň, obličky a podžalúdkovú žľazu. Prispieva tiež k psychohygiene a po behu lepšie spíte. Pre mňa je beh povolená droga a prostriedok na spájanie ľudí. Ďakujem všetkým, ktorí ma pri športe podporujú a že sme to spolu ešte nevzdali.
