LIPTOV. Na parkoviskách pred nákupnými centrami, akvaparkami či lyžiarskymi strediskami platia pravidlá cestnej premávky rovnako ako inde. Stačí venovať desať minút času pozorovaním správania sa vodičov na parkoviskách a možno polovica by prišla o povolenie.

Najčastejšie majú vodiči problém s dávaním prednosti.
Cesty na parkovisku nie sú vyznačené, ak je cesta širšia, neznamená, že je hlavná. Nákup potravín alebo darčekov sa tak môže na parkovisku úplne zbytočne predražiť o opravu buchnutého auta.
Platí pravidlo pravej ruky
Gabriela Tkáčová z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Ružomberku potvrdila, že vodiči majú problém s jazdou po parkovisku,
„Myslia si, že kto je na širšej ceste, má prednosť. Pokiaľ nie sú na parkovisku dopravnou značkou vyznačené cesty ako hlavná a vedľajšia, platí pravidlo pravej ruky.“
Auto prichádzajúce sprava má prednosť. Aj na parkovisku.
Problematické býva na veľkých parkoviskách aj samotné parkovanie, v snahe ušetriť čo najviac miesta a do priestoru vtesnať čo najviac parkovacích miest majitelia vyznačujú úzky priestor. Množstvo škodových udalostí na parkoviskách v období sviatkov stúpa. Podobne rizikové sú aj parkoviská v rekreačných strediskách.
Lístok za stieračom nie je spoľahlivý
„V prípade, že na parkovisku spôsobíte kolíznu situáciu, respektíve škodovú udalosť a škoda na vozidlách nepresiahne štyritisíc eur, ste povinný na mieste udalosti zotrvať do príchodu majiteľa poškodeného vozidla, s ktorým situáciu môžete vyriešiť aj bez prítomnosti polície, a to spísaním záznamu o škodovej udalosti,“ vysvetlila Tkáčová.

Ak vodič, ktorý spôsobil škodu, miesto udalosti opustí, dopúšťa sa priestupku a udalosť sa klasifikuje ako dopravná nehoda, ktorú už vyšetruje polícia. Na parkoviskách sa nachádzajú kamerové systémy, vďaka ktorým v mnohých prípadoch polícia zistí vinníka dopravnej nehody bez väčších problémov.
V takýchto prípadoch býva zvykom, že ten, čo nehodu spôsobí, nechá svoje telefónne číslo na papieriku za stieračom. Nie je to zlý postup, ale nie je ani veľmi spoľahlivý.
„Môže sa stať, že papierik za stieračom odfúkne, alebo ho niekto zahodí. Jeden vodič bude tvrdiť, že ho tam nechal, druhý, že nič nenašiel. Preto v prípade, že poškodený vodič nie je na mieste kolízie, mal by vinník zavolať políciu, ktorá majiteľa auta vylustruje, stotožní a následne kontaktuje. Predíde sa tak zbytočným nepríjemnostiam,“ poradila Španková.
Za výjazd polície sa neplatí. „Polícia musí preveriť každé hlásenie občana, prípadne posúdiť situáciu na mieste.“
