LIPTOVSKÁ SIELNICA. Jeden z najmladších kostolov regiónu stojí v Liptovskej Sielnici. Omše tam sprevádzala hudba z elektronického organa. Sielničania dostali nedávno do daru píšťalový organ z kostola v oravskej Novoti.
Ten vyrobili ešte v roku 1897 v Budapešti a pasoval do starého kostola. Sielničania dar s radosťou prijali, ale do moderného kostola patrí aj pre svoju jedinečnú dispozíciu modernejší organ. Bolo ho treba kompletne zrekonštruovať a prestavať.
Adopcia stále beží
Majstri organári po tom, ako organ kompletne pozreli, odhadli práce na 23-tisíc eur. Farnosť v Liptovskej Sielnici nie je veľká a jej členovia stáli pred náročnou otázkou, ako získať peniaze.
Vymysleli preto naozaj netradičný a odvážny plán. Verejnosti ponúkli ešte na jar organ na adopciu. Záujemcovia si mohli a ešte stále môžu cez internetovú stránku adoptovať píšťalu z organa a prispieť tak na jeho opravu.
Adopcia sa stretla s výbornou reakciou ľudí na celom Slovensku. Po pol roku sa im takmer podarilo vyzbierať dostatočný obnos peňazí, aby mohli nechať píšťalový organ kompletne prestavať a naladiť.

Kto má záujem o zvyšné voľné píšťaly, ešte si ich môže adoptovať.
Darcovia potom postupne dostávali certifikát o adopcii a ich dobrý skutok sa zapíše do knihy darcov, ktorá bude súčasťou kostola. Tí najštedrejší donori si mohli nechať na píšťaly vygravírovať svoje meno.
Rýchlosť a ohlas verejnosti príjemne prekvapil aj samotných organizátorov adopcie. „Vďaka Bohu sa nám to podarilo aj za pomerne rýchly čas,“ netajil radosť
Milan Furgalák, organista z Liptovskej Sielnice.
Do projektu adopcie organových píšťal sa zapojilo viac ako 115 ľudí z celého Slovenska.
Poctivá oprava
Peniaze vyzbierali už v polovici septembra, potom nasledovala náročná práca samotnej prestavby píšťalového organa. Majstri organári pracovali priamo v kostole každý týždeň. Museli riešiť aj náročné technické problémy, pretože množstvo píšťal bolo poškodených pre neodborné zásahy v minulosti. „Podarilo sa nám urobiť poctivú opravu, odborníci všetko nanovo vyregulovali.“

Organ mal pôvodne šírku štyri metre a bol v barokovej drevenej skrini. Sielnický chórus je nižší, preto museli organ prispôsobiť iným rozmerom a prestavať ho viac do šírky. Po novom má približne päť metrov.
Ekumenický koncert
Organ uvedú do života slávnostne. Na 28. decembra o 18. hodine pripravili farníci organový koncert spojený aj s jeho posvätením. Bude to ekumenický koncert, organ posvätí liptovskomikulášsky dekan Stanislav Culka za prítomnosti
domáceho kňaza Marcela Šiškoviča aj evanjelického farára Dušana Brehuva.
Na organe bude hrať päť organistov z Topoľčian, Popradu, Liptovského Hrádku a domáca organistka. Vystúpi evanjelický zbor, folklórna skupina Fortuna z Košíc a sielnická speváčka Emília Holá. „Ľudia sa môžu tešiť na unikátny hudobný, duchovný a vizuálny zážitok,“ uzavrel Furgalák.

