RUŽOMBEROK. Sídelná budova Liptovského múzea v Ružomberku bude mať čoskoro novú expozíciu. Téma nebude celkom nová, veď múzeum dokumentuje región od jeho najstarších čias. Verejnosti predstavia novým, moderným a pútavým spôsobom najstaršiu históriu.
„Expozícia archeológie bola súčasťou expozícii Liptovského múzea v Ružomberku od založenia múzea. Bolo pre nás logické ukázať úspešne realizované muzeálne

archeologické výskumy a zbery. Pôvodná expozícia v hlavnej budove múzea bola už veľmi zastaraná a rozhodli sme sa ju inovovať,“ vysvetlil Martin Krupa, riaditeľ Liptovského múzea.
Čo našli pri diaľnici
Expozícia praveku sa rozkladá na ploche takmer sto metrov štvorcových a múzejníci na nej pracujú tri roky. Ľudia sa majú na čo tešiť.
„Veríme, že veľmi príťažlivé pre návštevníkov budú rekonštrukcie odevov a doplnkov pôvodných obyvateľov Liptova. Novinkou sú aj digitálne pohľady na niektoré náleziská, kam sa bežný návštevník nedostane a pohľady na rekonštruované nálezové situácie,“ doplnila archeologička Simona Sliacka,

autorka scenára novej expozície.
Takto spracovali napríklad mohylové pohrebisko objavené počas výstavby diaľnice D1 v blízkosti Ivachnovej.
„Rovnako chceme ukázať nálezy, ktoré boli uložené v depozitároch, ale i novoobjavené nálezy z posledných výskumov a prieskumov na Rohačke i pod Rohačkou, z Mnícha, Kvačian, Turíka, Vlách, Laziska, Liptovského Trnovca a Ivachnovej.“
Z vlastných a z grantov
Texty expozície vznikli v spolupráci s Archeologickým ústavom Slovenskej akadémie vied a Katedrou archeológie Filozofickej Fakulty Univerzity Komenského. Múzejníci ju otvoria na budúci rok, o presnom termíne budú verejnosť informovať.

Projekt pod názvom Obraz osídlenia Liptova od praveku po dobu dejinnú v novovybudovanej expozícii archeológie v Liptovskom múzeu v Ružomberku mohli urobiť vďaka podpore z verejných prostriedkov Fondu na podporu umenia vo výške 30-tisíc eur. Žilinský samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom múzea, spolufinancoval projekt vo výške približne 1500 eur a zvyšok hradilo múzeum z vlastných zdrojov.
Liptovskí múzejníci nielen dokumentujú, predstavujú históriu regiónu, ale ju aj chránia. Preto potrebujú spoľahlivé priestory na uloženie zbierkových predmetov. Nedávno sa im podarilo vymeniť hrdzavú strešnú krytinu na budove na Kalvárskej ulici v Ružomberku.
„Projekt s názvom Ochrana zbierkového fondu v depozitároch Liptovského múzea opäť podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia,“ dodala Rusnáková.

