Tu sú všetky pokope: Prehľad stredných škôl na Liptove

Prekliky na všetky stredné školy v regióne, termíny prijímacich skúšok a podávania prihlášok, termíny prázdnin. Tiež tipy, ako efektívne a zaujímavo dostať učivo do hlavy.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: pixabay)

V článku nájdete:

Dôležité termíny pre budúcich stredoškolákov

Zoznam stredných škôl na Liptove

Desať tipov, ako urobiť učenie efektívnejšie a zaujímavejšie

Profilové predmety na prijímacie skúšky

Prehľad školských prázdnin

Na ktoré dni pripadajú štátne sviatky v roku 2019

Vedeli ste, že na Slovensku je takmer 700 stredných škôl s viac ako 8 700 triedami? Študuje v nich zhruba 200-tisíc žiakov, ktorých učí bezmála 19-tisíc učiteľov.

Do tohto systému onedlho vstúpia súčasní deviataci, ale aj niektorí ôsmaci či piataci. Ktorú školu, ktorý odbor si vybrať? Voľba budúceho povolania vo väčšine prípadov nie je jednoduchá a vyžaduje si čas na zváženie viacerých možností.

Žiaci základných škôl si môžu podať prihlášky na gymnáziá, stredné odborné školy a konzervatóriá.

Výber strednej školy v dnešnej dobe je možno náročnejší hlavne kvôli tomu, že rodičia musia rešpektovať aj záujmy svojich detí, ale tiež možnosť ich uplatnenia sa na trhu práce.

GYMNÁZIÁ

Na Slovensku je spolu 236 gymnázií s 3 035 triedami v ktorých študuje 72 842

žiakov. Vyučovací proces zabezpečuje 6 368 učiteľov. Z celkového počtu gymnázií je 145 gymnázií štátnych, 40 súkromných a 51 cirkevných.

Gymnázium pripravuje žiakov v štvorročnom, päťročnom alebo osemročnom vzdelávacom programe a poskytuje úplné stredné všeobecné vzdelanie (vyššie sekundárne vzdelanie), ktoré je ukončené maturitnou skúškou.

Vzdelávacie programy gymnázia sú zamerané hlavne na prípravu pre štúdium na vysokých školách, môžu pripravovať aj na výkon niektorých činností vo verejnej správe, kultúre a športe.

Záujemcovia o gymnázium so zameraním telesná výchova sa stretnú s rozšírenou výučbou telesnej výchovy a organizovaním väčšieho množstva výcvikových kurzov než je to v ostatných gymnáziách.

Pre mimoriadne nadaných žiakov je zriadené samostatné gymnázium.

STREDNÉ ODBORNÉ ŠKOLY

Na Slovensku je spolu 441 stredných odborných škôl s 5 591 triedami v ktorých študuje 125 075 žiakov. Vyučovací proces zabezpečuje 11 405 učiteľov. Z celkového počtu stredných odborných škôl je 337 štátnych, 87 súkromných a 17 cirkevných škôl.

Stredná odborná škola pripravuje žiakov v najmenej dvojročnom a najviac päťročnom vzdelávacom programe príslušného odboru vzdelávania.

Vzdelávacie programy strednej odbornej školy sú zamerané predovšetkým na výkon povolaní a odborných činností v národnom hospodárstve, zdravotníctve, verejnej správe, kultúre, umení a v ostatných oblastiach, žiaci sa môžu pripravovať aj na ďalšie štúdium.

Stredná odborná škola poskytuje žiakom odborné vzdelávanie a prípravu v členení na teoretické vyučovanie a praktické vyučovanie. Poskytujú aj možnosť duálneho vzdelávania.

Stredné odborné školy poskytujú aj nadväzujúce formy odborného vzdelávania.

Absolvent strednej odbornej školy ktorý získa úplné stredné odborné vzdelanie sa môže uchádzať o prijatie na vysokoškolské štúdium.

KONZERVATÓRIÁ

V Slovenskej republike je spolu 17 konzervatórií so 160 triedami v ktorých študuje 3 034 žiakov. Vyučovací proces zabezpečuje 1 043 učiteľov. Z celkového počtu konzervatórií je 6 štátnych, 10 súkromných a 1 cirkevné konzervatórium.

Konzervatórium pripravuje žiakov na profesionálne umelecké uplatnenie a na vyučovanie umeleckých a odborných predmetov vo vzdelávacích programoch umeleckého zamerania.

Zdroj: uips.sk

POZRITE SI STREDNÉ ŠKOLY NA LIPTOVE

Študujte menej, ale múdrejšie

Tipy pre študentov: Desať tipov, ako urobiť učenie efektívnejšie a zaujímavejšie.

Nie vždy platí heslo, čím viac, tým lepšie. Niekedy viac znamená menej, najmä v prípade, ak sa učíte neefektívne. Existuje však množstvo užitočných pomôcok a techník, ktoré vám môžu pomôcť študovať účinnejšie pri vynaložení menšej námahy, zostať motivovaní a organizovaní a nestratiť sa v množstve úloh.

Pýtajte sa správne

Ak pri výklade vyučujúceho niečomu nerozumiete, nereagujte spôsobom: „Ja

ničomu nerozumiem.“ Radšej si celý problém rozdeľte na malé celky, prejdite si jednotlivé body a pomenujte, čo vám ešte dáva zmysel a kde presne ste sa už začali strácať. Bude potom omnoho jednoduchšie konkrétny problém objasniť a vyučujúci určite ocení záujem a snahu o zlepšenie. Navyše si tým precvičujete schopnosť rozpoznať koreň problému, čím sa vyhnete zbytočnému chaosu a pomôže vám to aj pri riešení mnohých životných situácií.

Ručne – stručne

Aj keď vám vyučujúci dovolí písať si na hodine poznámky na laptope, zostaňte radšej pri osvedčenej klasike. Hoci sú elektronické poznámky napísané rýchlejšie, nemusí to byť vždy výhoda.

Pri tomto spôsobe je totiž veľmi ľahké upadnúť do stavu automatického zapisovania všetkého, čo je povedané, a to bez triedenia informácií či vnímania ich obsahu. Ručné písanie je však aktívnou činnosťou udržiavajúcou mozog v pozore. Študentov tiež núti premýšľať nad tým, čo píšu, zjednodušovať zložité vetné konštrukcie a vypúšťať všetko nepodstatné.

Výskumy tiež ukazujú, že pre tých, čo používajú pero a papier, je aj po polhodine omnoho jednoduchšie spomenúť si na preberané učivo.

Zahrňte do diára aj skúšky a domáce úlohy

Vyhraďte si poobede čas na štúdium a zaznamenajte si ho ako svoju úlohu dňa.

Zaraďte to do svojho diára medzi ostatné dôležité termíny, ako je návšteva zubára a kino s priateľmi. Pri tvorbe plánov na daný deň tak nezabudnete počítať aj s touto povinnosťou a váš program nadobudne pevnejšie kontúry, ktoré vás budú motivovať dodržať stanovený rozvrh. Pri ohlásenej písomke či skúške si presne naplánujte, koľko strán či kapitol v daný deň chcete prebrať a vyhraďte si tiež aspoň jeden deň na opakovanie. Tak sa nestane, že sa nestihnete dostatočne pripraviť.

Vytvorte si študijný kútik a atmosféru

Vyhraďte si na obľúbenom mieste špeciálny priestor na štúdium. Nemusí však ísť len o pracovný stôl, pokojne to môže byť aj gauč, záhradná stolička či koberec na zemi. Posteľ však nie je úplne vhodná voľba, pretože zvádza k poobedňajšiemu spánku. Prineste si na vyvolené miesto všetko, čo budete potrebovať – učebnice, zošity, perá, zvýrazňovače, lepiace papieriky prípadne aj laptop. Zariaďte sa tak, aby ste nemuseli zbytočne odbehávať po zabudnuté veci.

Aby sa učenie stalo príjemnejším, vytvorte vôkol seba pohodlnú a útulnú atmosféru. Vezmite si so sebou obľúbené vankúše alebo najlepšiu stoličku, zalejte teplý čaj a zapáľte vonnú sviečku. Ak sa vám podarí vytvoriť si prostredie, v ktorom sa cítite dobre, omnoho radšej sa tam budete vracať, aj keď na vás budú čakať nedokončené úlohy.

Paradajková metóda zvyšuje efektivitu učenia

Veľmi často využívanou metódou štúdia je tzv. technika pomodoro, čo po taliansky znamená paradajka. Názov získala vďaka kuchynským minútkam, ktoré sa vyrábajú aj v tvare tejto plodiny.

Táto metóda funguje na princípe rozdelenia si učebného procesu na krátke časové intervaly, napríklad 25 – 30 minút, počas ktorých sa venujete výlučne jednej činnosti. Po vypršaní času si môžete dať 5- až 10-minútovú prestávku. Počas nej je dobré ísť sa trocha poprechádzať, doplniť si vodu, vziať si niečo na jedenie, pohrať sa s domácim maznáčikom a pod.

Tento čas tiež môžete využiť ako formu odmeny za úspešne absolvovaný študijný blok a prelistovať si sociálne siete, odpísať kamarátom alebo pozrieť si krátke video. Nebojte sa však s časovými intervalmi experimentovať a nájsť tak pomer štúdia a pauzy, ktorý vám bude vyhovovať najviac.

Zapíšte si rozptýlenia

Pokiaľ máte problém sústrediť sa dlhší čas na jednu vec a vaša myseľ neustále zabieha k činnostiam, ktoré by ste momentálne robili omnoho radšej, zapíšte si ich na papier. Týmto spôsobom získate istotu, že na to nezabudnete. Môžete to teda pustiť z hlavy s vedomím, že sa k tomu viete kedykoľvek vrátiť. Zapísané činnosti tiež môžu fungovať ako odmeny po ukončení študijného bloku. Ak vám teda uprostred učenia napadne pozrieť si výsledky včerajšieho futbalu, povedzte si, že sa tým potešíte počas prestávky. Radosť tak bude dvojaká, nielen z odmeny, ale aj s dodržania učebného harmonogramu.

Učte sa v obrazoch

Staré, no pravdivé príslovie hovorí, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Ľudská myseľ si naozaj rýchlejšie zapamätá to, čo si vie predstaviť, teda transformovať do podoby obrazu. Vyskúšajte si vedľa poznámok kresliť malé ilustrácie toho, čo sa práve učíte.

Nezaoberajte sa ich estetickou stránkou. Nie je dôležité, ako obrázok vyzerá, ale že vám vytvorí lepšiu predstavu o obsahu učiva. Ak to nepomáha, vymyslite si krátky a vtipný príbeh a neklaďte mu žiadne hranice.

Bizarné či zábavné situácie, do ktorých učebnú látku zasadíte, vám pomôžu zapamätať si všetko nielen rýchlejšie, ale aj na omnoho dlhšiu dobu. Molekula vody napríklad vyzerá ako auto, do ktorého môžete nasadnúť a vydať sa na prieskum chémie. Krištof Kolumbus môže pokojne vyzerať ako pirát, hľadajúci poklad na nikým nepoznanom mieste. Fantázii sa medze nekladú, veď učenie môže byť aj zábavné a kreatívne.

Zabehajte si

Využite niektorú z prestávok v učení na aktívny pohyb. Predídete tak ochabnutiu svalov a spálite trocha kalórií navyše, no to nie je všetko. Cvičením rozhýbete nielen telo, ale aj mozog, ktorému týmto pomôžete zvýšiť rýchlosť spracovávania informácií. Správna miera cvičenia vás tiež nabije energiou, takže aspoň na istý čas prestanete nad nudnou látkou zaspávať. Endorfíny, hormóny šťastia, vyplavené do tela počas cvičenia, vám zlepšia náladu a dodajú aj ďalšiu chuť do učenia.

Študujte v skupine

Pokiaľ nie ste silný introvert, s kamarátmi do dažďa sa vám bude určite učiť

veselšie. So študijnými partnermi si môžete vzájomne vysvetľovať učivo či navzájom sa preskúšavať a motivovať sa tak k lepším výsledkom. Je však lepšie, ak sa najprv každý naučí danú látku individuálne a skupinové štúdium využijete na opakovanie a objasnenie problematických častí. Zvyčajne tiež platí, že čím menej ľudí sa v skupine nachádza, tým lepšie medzi sebou spolupracujú. Príliš veľa ľudí na jednom mieste má problém udržať jednotnú komunikáciu a môžu sa vzájomne veľmi rozptyľovať. Najefektívnejšie pracujú skupiny, ktoré majú len dvoch alebo troch členov

Snívajte vo veľkom

Na snívaní veľkých snov nie je nič zlé, ale snívať dlho je, aspoň čo sa týka efektivity učenia, rovnako dobré. Počas spánku si myseľ nielen oddýchne, ale taktiež posilňuje novozískané spomienky. To, čo sa pred spaním naučíte, si teda vďaka oddychu v posteli budete pamätať lepšie. Vyhnite sa však opakovaniu učiva tesne pred večierkou. Môžete si tak privodiť problém so zaspávaním alebo znížiť kvalitu spánku.

Daniela Marcinová

Prečítajte si tiež: V top dvadsiatke sú tri liptovské základné školy Čítajte 

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 862
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 154
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 756
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 951
  1. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  2. Martin Borecky: Rakovina
  3. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  4. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  5. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  6. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  7. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  8. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 931
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 604
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 246
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 422
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 204
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  2. Martin Borecky: Rakovina
  3. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  4. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  5. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  6. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  7. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  8. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 931
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 604
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 246
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 422
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 204
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu