LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Predátory, znečistenie vôd, vodné elektrárne, regulácia tokov a ďalšie negatívne faktory zapríčinili kritické zníženie rýb v našich riekach a potokoch. Rybári sa prírode snažia pomôcť zarybňovaním. V Liptovskom Hrádku
vyskúšali metódu, ktorú dlhodobo úspešne využívajú v USA a Kanade pri rozmnožovaní lososov.
Potrebujú divožijúcu rybu
Základom sú špeciálne boxy na oplodnené ikry, ktoré uložia do prúdiacich vôd, potokov, bystrín. V Liptovskom Hrádku do nich dávajú ikry pstruha potočného.
„Ryby sa liahnu v prirodzenom prostredí vôd, pričom získavajú návyky a správanie prirodzenej ryby od prvých chvíľ svojho života,“ povedal Tomáš Messerschmidt, hospodár MO SRZ v Liptovskom Hrádku. „Takáto ryba si pamätá chemizmus vody a v dospelosti sa vracia do týchto vôd neresiť.“
Veľkou výhodou tohto spôsobu rozmnožovania je pri dobrej starostlivosti rybárov vysoká, až 70-percentná úspešnosť liahnutia. Pri prirodzenom nerese je oveľa menšia, lebo sa neoplodnia všetky ikry, veľa ich odumrie, vyplaví sa.

Najvhodnejšie sú ikry od divokých pstruhov, ktoré sa prirodzene neresia v zabudnutých riečkach a potokoch, kde sa už roky nevysádzali umelo odchované ryby.
„Majú výbornú genetickú výbavu, ktorú prenášajú na potomstvo. Príroda ich naučila žiť v tvrdých podmienkach. Preto majú oproti umelo chovaným rybám oveľa lepšiu šancu prežiť. Chceme pracovať hlavne s divožijúcou rybou, no zatiaľ sa to dá len v obmedzenom množstve.“