IVACHNOVÁ. Na lúkach medzi Ivachnovou a Liskovou mala pôvodne vyrásť nová domová štvrť. Zámer predstavila dvojica podnikateľov poslancom aj ľuďom z dediny ešte v roku 2015. Neskôr ho doplnili o dve jazerá. Vraj na rekreáciu a domovú štvrť príjemne ozvláštnia.
Napokon zostali oficiálne len jazerá, ktoré už nie sú jazerami, ale ťažobnými jamami. Investor pomenoval projekt ťažby štrkopiesku ako odkrytie hladiny podzemných vôd. Zo zámeru vykopať dve jamy je ale jasné, že ide o klasickú ťažbu. Okolie plánuje v budúcnosti rozparcelovať, predávať na individuálnu domovú výstavbu a ťažobné jamy vytvoria po zaplavení jazierka.

Povolenia, ktoré investori získali, sa týkajú iba ťažby. Je viac ako otázne, či na rozparcelovanie z dôvodu stavby domov povolenie vôbec dostanú, územie sa nachádza hneď vedľa mimoriadne vzácneho a chráneného územia s najvyšším stupňom ochrany a blízko je letisko.
„Ročný objem vyťaženého štrkopiesku nepresiahne 99 900 ton. Výkopové práce budú prebiehať počas celého ročného obdobia podľa klimatických podmienok a možností investora,“ uvádza sa v informácii o zámere, ktorý predložili podnikatelia úradom s tým, že ťažba by mala trvať päť rokov.
Ďalej uvádzajú, že jedna vodná plocha má mať rozlohu 31-tisíc metrov tvorcových, dĺžku 340 metrov a najväčšiu šírku 210 metrov. Druhá by mala mať rozlohu 6,5-tisíc metrov štvorcových, dĺžku najviac 180 metrov a šírku približne sto metrov. Najhlbšie by mali byť sedem metrov.
Poslanci môžu starostovi aspoň radiť
O zámere dvojice podnikateľov z Likavky a Ludrovej otvoriť pri Ivachnovej veľký lom na ťažbu štrkopiesku poslanci obecného zastupiteľstva nevedeli. Tvrdia to

dvaja z nich, ktorí bojujú za to, aby sa pri Ivachnovej neťažilo.
„Zastavujú nás ľudia a pýtajú sa, prečo sme to povolili. Nie je to pravda, my ako poslanci sme o zámere ťažiť štrky v takom rozsahu nevedeli a nič sme nepovolili. Keby sme o tom zámere vedeli a nemali by sme proti ťažbe žiadne pripomienky, nebojovali by sme predsa za to, aby sa tu neťažili štrky,“ povedal Tomáš Kubačka, jeden z piatich poslancov Obecného zastupiteľstva v Ivachnovej.
„O zámere ťažby sme sa dozvedeli obaja náhodou, z úradnej tabule pred obecným úradom, keď sme boli zaniesť deti do škôlky. Viselo na nej oznámenie o začatí územného konania a neskôr aj starostom podpísané územné rozhodnutie,“ vysvetlil Kubačka.

Obecné zastupiteľstvo nemá kompetenciu rozhodovať o tom, ktoré stavby na súkromných pozemkoch v obci budú a ktoré nie, pre stavebný úrad môže mať iba poradný hlas. Napriek tomu by starosta mal, hoci zo zákona nemusí, informovať poslancov a verejnosť o tak zásadných veciach, ako je spustenie ťažby štrku priamo v dedine adresnejším spôsobom, ako vyvesením osemnástich strán na úradnú tabuľu.