RUŽOMBEROK. Po invázii kormoránov na Váhu v okolí Ružomberku v roku 2006 ostala rieka takmer prázdna. Ružomberským rybárom sa darí vodu oživiť aj vďaka približne 60-tisícom eur, ktoré ročne zaplatia za rybie násady. Aby ich kormorán nevychytal, prišli s netradičným nápadom. Do koryta rieky v meste dali piatich strašiakov. Ostanú tam do konca marca.
Vianočné ozdoby pomáhajú
Ružomberská organizácia sa stará o 18 pstruhových, lipňových a kaprových revírov. Začínajú od vyrovnávacej nádrže v Bešeňovej, končia na sútoku Váhu s Oravou. Na starosť majú aj Revúcu. Na niektorých úsekoch majú zavedený systém lovu Chyť a pusť. Rybári ho dodržiavajú, no kormorán určite nie. Preto musia ryby chrániť.
„Strašiaky sme využili minulý rok a osvedčili sa,“ povedal Michal Blumenstein, predseda MO SRZ Ružomberok. „Prelietajúce vtáky si ich všimnú a na vodu nesadnú. Je to jednoduchý a efektívny spôsob ochrany rýb.“ Účinnosť pánkov, ktorí stoja vo vode na jednej nohe, zvyšuje krikľavé oblečenie a trblietavé stuhy používané na vianočných stromčekoch.
„Tento spôsob sme tu zvolili preto, lebo v meste nemôžeme kormorány strieľať a používanie petárd môže ľuďom vadiť.“
Pod vyrovnávacou nádržou v Bešeňovej natiahli ponad Váh špagáty, na ktoré tiež uviazali trblietajúce sa pásy. Znemožňujú kormoránom pristáť na rieke.
Junák je šikovný
Ale kormorán sa potrebuje najesť, preto hľadá miesto, kde sa to dá. Na takých miestach na neho striehnu poľovníci. Ružomberskí rybári majú výhodu, lebo niektorí ich členovia sú zároveň aj poľovníkmi.
Jedným z nich je Peter Lazár. K vode chodí so svojím slovenským dlhosrstým stavačom Junákom. Studenej vody sa nebojí a spoľahlivo prinesie zastreleného kormorána.
„Tento rok sme tu mali len približne sto prelietajúcich kormoránov, niekoľko kusov sa nám podarilo zastreliť. Ale je to ťažké, lebo na ne nesmieme strieľať, keď sú vo vode alebo na stromoch. Povolené je strieľanie len počas letu.“
Rybári dokonca platia poľovníkom náboje, ktoré používajú pri love tohto čierneho vtáka. Pomáha im teplá zima, lebo veľké plochy priehrad a nádrží nezamŕzajú a kormorány nemajú dôvod sa odtiaľ presťahovať na tečúce, nezamrznuté rieky.
Výsledok starostlivosti rybárov o Váh vidno aj na zvyšujúcom sa množstve a váhe úlovkov. Teší ich aj situácia pod čistiarňou odpadových vôd v Hrboltovej, do ktorej priteká aj voda z celulózky Mondi SCP. Priamo pod čistiarňou žijú raky, ktoré sú výborným indikátorom čistoty vody. „Keby bola voda znečistená, určite by tam nežili,“ dodáva Michal Blumenstein.