LIKAVKA. Amfiteáter pod hradom Likava dnes vyzerá ako miesto duchov. Vyvýšené pódium pripomína mohylu rytiera Donča, ktorý padol pri dobýjaní hradu a 456 betónových pätiek lavičiek hroby jeho statočných bojovníkov.
O tom, že sa tam niečo deje, svedčia len obhorené trámy z pódia, ktoré niekto využil pri varení guľáša. Ostatné veci zhnili alebo ich rozkradli.
Dokonca aj železné stĺpy osvetlenia. Ostal iba jeden, vyvalený na zemi. Aj on pravdepodobne čaká na svoje posledné využitie, cestu do zberných surovín.
Ľudia neznalí miestnych pomerov sa cestou k Likavskému hradú pozastavujú nad pravidelne poukladanými betónovými kockami a špekulujú.
Pripomína im vojenský cintorín, tým s väčšou fantáziou magické stavby aké poznáme napríklad z Veľkej Británie alebo Írska.
Pozvánka na slávnosti

Úvodný niekoľkohodinový blok vystúpení je pestrým kaleidoskopom i maratónom scénok a šermiarskych duelov v podaní skupín historického šermu.
Rinčanie mečov bude v priebehu popoludnia hudbou a spevom pretkávať a atmosféru zjemňovať Musicantica Slovaca z Nitry.
Po 18. hodine si návštevníci na chvíľku vydýchnu, aby ochutnali jednoduché dobroty z originálnej dobovej kuchyne a pripravili sa na vyvrcholenie programu, veľkú hromadnú bitku.

Po boji bude nasledovať obligátne vyšetrovanie, mučenie a popravy porazených a z tohto krvavého večerníčka pre veľkých, menších aj najmenších sa návštevníci za večerného súmraku prenesú do podmanivej a pôsobivej tanečnej choreografie spojenej s ohňovou šou.
V rámci sprievodných akcií sa diváci môžu zoznámiť s výtvormi šikovných výrobcov, inšpirovaných dávnymi remeslami. Pevnú ruku i ostré oko si precvičia milovníci lukostreľby.
Takto v roku 2015 lákali organizátori Likavských hradných slávností ľudí pod ruiny hradu Likava. Darilo sa im to od roku 2007 do 2016. Potom začala výstavba diaľnice D1 a tradície išli bokom.