LIPTOV. Oficiálne sa volá Plačlivé, no Liptáci ho stále volajú Plačlivô. Vedia sa preto aj poškriepiť.
S blízkym Ostrým Roháčom ich prirovnávajú k dvojičkám, preto môžeme niekedy naraziť aj na názov Plačlivý Roháč. Názvy vrchov majú rozmanitý pôvod, nezriedka vychádzajú aj z ľudovej tvorivosti. Plačlivé vzniklo z povesti o nešťastnej žene či matke, ktorá svojimi slzami naplnila jazero v Roháčskej doline až sa zmenilo na pleso. Zo žiaľu potom skamenela.
Aj samotná forma pôvodného názvu vychádza z miestnych tradícií. Liptáci ako takmer všetci Stredoslováci, s výnimkou hornej Oravy, svoje typické ô zachovali aj v pomenovaniach svojich kopcov, dolín.

„Chýba mi Plačlivô. Je to takô nežnô,“ povedala Dagmar Denčíková.
Z oficiálnych máp sa vokáne vytratili v 60. a 70. rokoch minulého storočia, Plačlivé neprišlo o svoje stredoslovenské ô samo. Na nových mapách už nenájdeme Železnô nad Partizánskou Ľupčou, Machnatô v Demänovskej doline, Nicovô nad Liptovským Mikulášom, Ostrô nad Bielym Potokom, Teplô pri Liptovských Revúcach, dolinku Bystrô či Malinô nad Ružomberkom, ktoré sa akosi stále nie a nie medzi ľuďmi ustáliť ako jazykovedcami nariadené Malinné.
Zmeny sa prijímajú ťažko
„V mnohých prípadoch práve toponymá, geografické pomenovania, patria k pevnej a najustálenejšej oblasti národného jazyka a spisovný jazyk spravidla

rešpektoval túto ich osobitosť. I preto sa neochotne prijímajú alebo aj odmietajú zásahy a zmeny najmä v miestnych, ale aj v iných názvoch, a to aj jednotlivé úpravy čo len hláskového rázu,“ napísal jazykovedec Vladimír Uhlár, ktorý v Krásach Slovenska aj časopise Slovenská reč obhajoval v 60. a 70. rokoch 20. storočia opodstatnenie pôvodných pomenovaní.
Uhlár zároveň tvrdil, že práve názvy ako Železnô, Machnatô, Malinô či Plačlivô si zachovávajú súvislosti s ľudovou rečou a aj s formami pôvodnej Štúrovej slovenčiny.
Dlhé spory jazykovedcov
Jazykovedci neboli jednotní. Milan Majtán, jazykovedec, ktorý bol dlhoročným predsedom názvoslovnej komisie, oponoval, že názvy majú byť z jazykového hľadiska správne.