RUŽOMBEROK. Pod tlakom verejnosti mesto Ružomberok nedávno zrušilo prenájom mestských priestorov pre kontroverznú konferenciu o Slovenskom štáte. Dátum vybrali organizátori na 14. marca, výročie jeho založenia.
V nedeľu 10. marca sa v mestských priestoroch Veľkej dvorany Kultúrneho domu Andreja Hlinku konalo ešte väčšie podujatie, galavečer politickej strany ĽSNS pri príležitosti 80. výročia slovenskej štátnosti. Do Ružomberka prišli pred prezidentskými a európskymi voľbami členovia strany z celého Slovenska, súčasťou bolo aj predstavovanie kandidátov pred blížiacimi sa voľbami do europarlamentu.
Nestalo sa prvý raz, keď spojil predseda Marián Kotleba viacero kampaní do jednej.
Konferencia v Ružomberku aj tak bola
V krátkom období sa kotlebovci v Ružomberku ukázali druhý raz, i keď nájom priestorov na konferenciu o Slovenskom štáte radnica zrušila.

„Hodnotenie tohto historického seminára na sociálnych sieťach spôsobilo názorovú vojnu medzi obyvateľmi Ružomberka, vytvára rozporuplné debaty o možnom obsahu tohto seminára a svoje obavy vyjadrila aj židovská obec,“ povedal vtedy ružomberský primátor Igor Čombor.
„Vedenie mesta, na základe výziev zo strany občanov a médií, hlbšie preskúmalo vzniknutú situáciu a dospelo k rozhodnutiu, že by prenájom týchto mestských
priestorov, pre účely organizácie takéhoto podujatia aj tak zrušilo, nakoľko dochádza k výraznej polarizácií názorov verejnosti na túto udalosť,“ zdôvodnil zrušenie primátor, ktorý je členom predsedníctva Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.
Konferenciu o Slovenskom štáte zdieľajú na sociálnych sieťach fanúšikovia ĽSNS, podujatie sa aj napriek vypovedaniu zmluvy zo strany mesta aj tak konalo. Bolo v Ružomberku, na výročie vzniku Slovenského štátu, ale v náhradných priestoroch.
Verejnosť o podujatí nevedela
Priestory, v ktorých kotlebovci cez víkend oslavovali, patria mestu Ružomberok, stará sa o ne mestská akciovka Kultúrny dom Andreja Hlinku, ktorá uzatvára nájomné zmluvy. V čase, keď rušili nájom na konferenciu, museli vedieť o ďalšom podujatí, ešte väčšom a honosnejšom. Hoci šlo o podujatie pre uzavretú spoločnosť, konalo sa potichu a verejnosť o ňom nevedela. S tým, ako im bolo v

Ružomberku dobre, sa kotlebovci na sociálnych sieťach pochválili až po ňom.
„Podujatie s názvom Galavečer pri príležitosti 80. výročia slovenskej štátnosti síce nebolo verejné a bolo iba pre pozvaných hostí, nič to však nemení na fakte, že poskytovať priestory, ktoré sú vo vlastníctve mesta, extrémistickej strane pre adoráciu vojnovej Slovenskej republiky, ktorá bola satelitom Hitlerovej Tretej ríše a je priamo zodpovedná za transporty desaťtisícov svojich občanov do táborov smrti a vraždenie povstalcov aj pokojných obyvateľov a vypaľovanie dedín po potlačení SNP, čoho sa zúčastnili aj Pohotovostné oddiely Hlinkovej gardy, je neakceptovateľné,“ upozornil držiteľ ocenenia Biela vrana, ružomberský bloger Ján Benčík.
Nadštandardné vzťahy mesto vylučuje
Priestory pre kotlebovcov objednával 4. marca Andrej Medvecký, predseda severoslovenského krajského klubu. Strana v objednávke uviedla, že ide o galavečer, žiadali o zabezpečenie 500 sedačiek. Za nájom zaplatili približne tisíc eur.