LIKAVKA. Archeológovia preskúmali na severe Slovenska výnimočný nález. Podaril sa manželskému páru počas sobotného výstupu na Choč pri Likavke. Poklad Jánošíkovi ale určite nepatril, mince sú zo skoršieho obdobia, ako žil známy zbojník. Historici strieborné denáre a dva zlaté groše datujú do prelomu 15. a 16. storočia.
Keď manželia uvideli v rozrytom teréne po diviakoch mince, nehýbali s nimi, ale okamžite kontaktovali archeológov. Na mieste ich čakali takmer tri hodiny.

Nálezy vysypané na stôl
Archeológovia a pamiatkari sa väčšinou stretávajú s tým, že mince im nálezcovia prinesú, často doslova vysypú na stôl. Objav mincí pri Likavke je pre vedcov výnimočný a mimoriadne cenný hlavne preto, lebo ho skúmali priamo na mieste nálezu. Mince vyberali z plochy približne jeden krát dva metre. V plytkej jamke sa nachádzalo rozbité hlinené dno nádoby s mincami, ktoré boli koróziou prilepené na zvyšky látky a na vnútornú stenu nádoby a vedľa ležala kovová pokrievka.
Poklad prekrývala iba tenká vrstva zeme, z čoho možno usudzovať, že ten, kto mince ukryl, robil v časovej tiesni a musel sa ponáhľať. Poklad sa nachádzal neďaleko historickej obchodnej cesty.
V tíme, ktorý miesto nálezu skúmal, bol aj Martin Furman z Krajského pamiatkového úradu v Žiline, o likavskom poklade hovorí ako o zatiaľ najkrajšom archeologickom náleze vo svojom profesijnom živote.

Aj na tú dobu ide o veľký majetok
O tom, kto a prečo mince zakopal do zeme, možno zatiaľ iba hádať. Presnú odpoveď nemajú ani archeológovia.