ĽUBOCHŇA. Hlavným cestným ťahom medzi Kraľovanmi a Ružomberkom denne prejdú tisíce osobných a nákladných automobilov. Obyvateľom znepríjemňujú život hluk, výfukové plyny a nezodpovední vodiči. Medzi takých určite patrí 43-ročný vodič ukrajinského kamióna, ktorý dnes ráno nezvládol jazdu a skončil mimo cesty prevrátený na boku neďaleko cintorína.

Policajtom netrvalo dlho, aby zistili, čo bolo príčinou. Vodič mal v dychu 2,96 promile alkoholu.
"Na mieste mu policajti zadržali vodičský preukaz a obmedzili osobnú slobodu," doplnil Radko Moravčík, hovorca žilinskej krajskej polície.
Príznaky alkoholu
0,3 až 0,5 promile alkoholu v krvi
Vedie už k poruche pozornosti, predĺženiu reakčného času.
0,5 až 1 promile
Táto hladina už zhoršuje úsudkové schopnosti, utlmuje zábrany. Nedochádza k vážnejším poruchám jednania a pri bežnom vyšetrení sa nemusia známky požitia alkoholu laikovi prejavovať.
1 až 1,5 promile
Prichádzajú poruchy jemných funkcií, mierne zníženie súdnosti, pozornosti, sebadôvera je zvýšená, prichádza mnohovravnosť. U človeka vzniká stav spokojného a rovnomerného rozpoloženia mysle. Zvyčajne sa to prejavuje veselým výrazom na tvári, živou mimikou, výrečnosťou a smiechom. Človek ľahko a rád uzatvára priateľstvá, dostavuje sa u neho zvýšený pocit sebavedomia, dojem, že by ľahko prekonal všetky životné problémy. A práve tento stav je často najsilnejším motívom, že človek siaha po alkohole a považuje alkohol za útechu.
1,5 až 2 promile
Stredný stupeň opitosti. Prichádza opačný efekt, čiže postupne sa vytráca veselá nálada a pijúci človek sa stáva nekritickým, začína kričať, spievať, nedbá na okolie. Takí ľudia už strácajú schopnosť počúvať druhých, nevedia kontrolovať svoju reč, ich tvár červenie, tep stúpa nad 100 tepov za minútu. Pohyby sú neusporiadané, má závrate, pri chôdzi sa tacká, vidí dvojmo. Človek je ťahaný do negatívneho spektra emócií. U agresívnejších jedincov môže viesť ku hľadaniu vinníka a prípadne ku trestaniu. Potom sú z toho výtržnosti. V tomto stave sa stáva najviac dopravných nehôd.
2 až 3 promile
Ťažký stupeň opitosti. Nezrozumiteľná reč, psychické poruchy, často neschopnosť samostatnej chôdze. Pri tejto ťažkej otrave alkoholom sa dostavuje únava, spavosť, často zvracanie.
Nad 3 promile
Môže dôjsť k bezvedomiu, necitlivosti a mimovoľnému močeniu. Svalstvo je uvolnené, tep mäkký, dýchanie pomalé, zornice normálne alebo rozšírené, na svetlo nereagujú. Niekedy je človek zmätený, blúzni, metá so sebou.
Nad 4 promile
Spôsobuje smrť následkom ochrnutia dýchacieho centra v predĺženej mieche.

