PODTUREŇ. „V takomto stave, ako vidíte, je to už dlho. Urobili aspoň strechu, nezateká dovnútra. Vpredu je tabuľa, že je to na predaj,“ povedali nám miestni.
„Je to veľká škoda,“ hovoria o najstaršej dodnes zachovanej stavbe v Podturni.
Kúria v Podturni je v katastrofálnom stave. Postavila ju stará rodina liptovských šľachticov Podturnianskych v 16. storočí. Mandzardovú strechu nahradil vlnitý plech, na rozbitých oknách sú popribíjané dosky, na prízemí sa nájdu aj kovové mreže. Dvere už nie sú, na veľkej diere je priložená aspoň akási sieť, aby sa dnu nedostali neželaní návštevníci. Pozemok je obohnaný plotom, o trávnik sa starajú živé kosačky.
Ťažko uveriť, že kedysi sa v kúrii, ktorú v 18. storočí dostavali príslušníci rodu Podturniansky o druhé poschodie, nachádzali reprezentačné priestory. „Stred

dispozície tvorila baroková schodisková hala s umelecky kovaným zábradlím a ústredná sála kaštieľa, vykurovaná honosnými kachľami v rohu miestnosti,“ píše Tomáš Janura v knihe Vidiecke a šľachtické sídla v Liptovskej stolici.
V záhrade sa nachádzal veľký anglický park s okrasnými drevinami a štýlové hospodárske objekty. Po druhej svetovej vojne zapísali kúriu do štátneho zoznamu národných kultúrnych pamiatok ako Forgáčovskú kúriu podľa priezviska posledných majiteľov.
Tabuľa, ktorá sa nachádza neďaleko kúrie, opisuje pamiatky obce. O Forgáčovskej kúrii píše, vraj je v zozname Unesco. Je to chyba, no pre svoje postupne upadajúce hodnoty sa nachádza v štátnom zozname kultúrnych pamiatok.

Budovu ponúkli štátu, nechcel ju
Majiteľom nehnuteľnosti je od roku 2007 stavebná firma Hant BA z Považskej Bystrice. Minulý rok požiadali pamiatkarov o vyradenie nehnuteľnosti z registra národných kultúrnych pamiatok. Ak by sa tak stalo, majiteľ by ju mohol hoci aj zbúrať len na základe povolenia stavebného úradu, nie pamiatkarov.