RUŽOMBEROK. Počas tragédie by mali držať všetky pamiatky UNESCO spolu, hovorí Viktor Mydlo z ružomberskej radnice. Pod Ružomberok patrí Vlkolínec, pamiatka svetového kultúrneho dedičstva.
„Od rána robíme na pláne, aby sme celé vstupné počas predĺženého víkendu vo Vlkolínci venovali na opravu tejto katedrály. Nerobíme si ružové okuliare, vstupné nebude robiť veľa. Podstatné je ale si uvedomiť, že aj Notre Dame aj Vlkolínec sú v zozname UNESCO spolu s ostatnými stovkami pamiatok. Mám za to, že by sa mali všetky pamiatky práve teraz zachovať sestersky a pomôcť,“ povedal Mydlo.
Ružomberčania chcú prehovoriť všetky slovenské UNESCO miesta na podobný postup a vyslať tak správu do sveta, že počas tejto tragédie sú všetci spolu.

Celé vstupné z Vlkolínca vyzbierané počas víkendu, venujú na opravu Notre Dame.
K Vlkolíncu sa už pridávajú ďalšie pamiatky zo zoznamu UNESCO na Slovensku, vstupného sa zrieknu drevený artikulárny evanjelický kostol v Leštinách a rímskokatolícky kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne.
Najnavštevovanejšou pamiatkou UNESCO na Slovensku je Spišský hrad. Spravuje ho Spišské múzeum v Levoči, ktoré patrí pod Slovenské národné múzeum. Jeho zriaďovateľom je ministerstvo kultúry. Riaditeľka Spišského múzea hovorí, že by sa radi pripojili k výzve na pomoc zhoreného chrámu.
„Sme príspevková organizácia štátu a preto je pre nás zrieknutie sa výnosu zo vstupného v prospech iniciatívy, vzhľadom k našim platným zákonom, problematické. Dali sme však v rámci Slovenského národného múzea podnet, ako by sme mohli symbolicky podporiť záchranu pamiatky akou katedrála Notre Dame je. Akonáhle nájdeme zákonný spôsob, určite prispejeme,“ povedala Mária Novotná, riaditeľka Spišského múzea v Levoči. Pod múzeum patria aj ďalšie pamiatky Unesco na Spiši.

