RUŽOMBEROK/LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Najvážnejšia situácia v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) je medzi všeobecnými lekármi pre deti a dorast, kde má až 32 percent nad 65 rokov a 47 percent je v rozmedzí od 51 do 64 rokov. Viac ako 51 rokov má teda 79 percent lekárov, ktorí sa starajú o zdravie detí.
Chýbajú mladí lekári
V Ružomberskom okrese je 23 všeobecných ambulancií pre dospelých, v Liptovskomikulášskom okrese 24. Veková štruktúra lekárov v nich je alarmujúca. V okrese Ružomberok je len jeden lekár pre dospelých vo veku do 30 rokov. Traja majú od 31 do 40 rokov. Najpočetnejšia je skupina od 41 do 50 rokov, v ktorej ordinuje osem lekárov. V dôchodkovom veku sú štyria, pričom dvaja majú už viac ako 70 rokov.
V okrese Liptovský Mikuláš nemajú ani jednu ambulanciu pre dospelých s lekárom mladším ako 30 rokov, jeden má v rozmedzí 31 až 40 rokov. Majú až sedem dôchodcov, z toho dvoch nad 70 rokov.
Kritická je situácia v ambulanciách pre deti a dorast. V okresoch Ružomberok a Liptovský Mikuláš nemajú do 40 rokov ani jednu lekárku, do 50 rokov majú ďalšie dve, respektíve jednu lekárku.
V 26 oravských detských ambulanciách ordinuje až 14 dôchodkýň, čo je viac ako polovica, pričom tri majú 70 a viac rokov. Každú chvíľu prestanú svoje služby poskytovať, no náhradu za seba zoženú ťažko.
Kritická situácia je v okrese Liptovský Mikuláš, kde z 13 lekárok má dôchodkový vek až osem.
Čakárne sú preplnené
Medzi dediny, ktoré museli riešiť výpadok detského lekára, patrila Partizánska Ľupča aj Ľubela. Žilinský samosprávny kraj márne hľadal náhradu.
„Keď sa nikto nehlásil, zriadili sme ambulanciu pre deti a dorast v nemocnici, zabezpečili sme lekárku aj vybavenie,“ povedala riaditeľka Ľudmila Pohančeníková.

Obyvateľom Partizánskej Ľupče detská lekárka chýba. „Fíha,“ povedal starosta Ladislav Balážec, keď sa dozvedel, že z 13 detských lekárok je osem dôchodkýň.
„Kto bude deti liečiť, keď odídu? Snažíme sa, aby sme nejakú lekárku získali. Od septembra vraj príde do Ľubele, dúfame, že sa postará aj o naše deti.“