PARTIZÁNSKA ĽUPČA. Hoci centrum Partizánskej Ľupče už nezdobí busta Milana Rastislava Štefánika, ktorá je viac ako 90 rokov súčasťou pamätníka obetí veľkej vojny, Ľupčania sa nemusia obávať, že o svojho Štefánika prídu.
Obec nechala vyhotoviť novú bustu umeleckému sochárovi. Stará busta bola v zlom stave, nebola ošetrovaná práve najodbornejšími zásahmi, a v priebehu rokov aj premaľovaná.
Pôvodne bola betónová
Evanjelická farnosť v Partizánskej Ľupči chystá spomienkové podujatie pri príležitosti stého výročia tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika aj preto, lebo jeho otec bol evanjelický farár. Na spomienkovú slávnosť by mal prísť aj evanjelický biskup.

„Chceli sme, aby bola busta skutočne reprezentatívna, citlivo spracovaná s
betónovým povrchom ako pôvodne. Novú bustu sme nechali vyrobiť podľa starej predlohy. Do 10. mája bustu určite vrátime na pôvodné miesto,“ povedal starosta Partizánskej Ľupče Ladislav Balážec.
V Liptove sa nachádza iba málo pomníkov obetiam prvej svetovej vojny. V Partizánskej Ľupči ho postavili členovia miestneho osvetového zboru s prispením dobrovoľného hasičského zboru pri príležitosti 10. výročia ukončenia prvej svetovej vojny.
Jeden z mála
Pomník bol slávnostne odhalený 28. októbra 1928. Nachádza sa na ňom podobizeň Štefánika s nápismi „Generál Milan R. Štefánik, osloboditeľ národa“ a „K 10. výročiu ČSR, na vďačnú pamiatku padlým spoluobčanom vo svetovej vojne 1914 – 1918“.
Pamätníkov z prvej svetovej vojny dnes na Liptove nie je tak veľa ako v iných častiach Slovenska.
Ako vysvetlil Peter Vítek, riaditeľ liptovskej pobočky Štátneho archívu v Bytči, dôvodom je najmä nedostatok financií. Nie každá obec či mesto našla na takúto výstavbu prostriedky.
„Navyše, o desať rokov neskôr (1938) už ľudí zaujímali iné veci. Pri ďalšom výročí, v roku 1948 už bol februárový prevrat, prišli komunisti a uprednostňovali sa skôr obete a udalosti druhej svetovej vojny. Veľká vojna zostávala v závetrí, pretože ju komunistická propaganda vyhlásila za imperialistickú a nespravodlivú. Tie obete za to však nemohli,“ vysvetlil genealóg.

