LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. O tom, ako by mala vodná nádrž vyzerať, čo sa smie a nesmie robiť, aké tam platia pravidlá a kto ich môže kontrolovať, hovorí štatút. Má ho Oravská priehrada aj Domaša či Zemplínska šírava.

Na Orave sa dohodli mestá Trstená a Námestovo a obec Bobrov. Prijali spoločné nariadenie o tom, ako má priehrada vyzerať. Bolo to v roku 2003. Na Domaši upravuje štatút rekreačnej oblasti naradenie, ktoré pred dvoma rokmi vypracovala obec Kvakovce.
Štatút Liptovskej Mary má neuveriteľných 42 rokov a zatiaľ sa nenašla sila, ktorá by to napravila. Na brehoch sú tak beztrestne zaparkované autá s karavanmi, v kríkoch sa počas sezóny striedajú v drevených prístreškoch rybári, ktorí sypú odpad nevedno kam. Vlny režú vodné skútre, ktoré riadia ľudia, dokonca i deti, bez povolenia. Nikto ich nepokutuje.
Štatútu treba už vykať
Na starý štatút a anarchiu na Liptovskej Mare dlhodobo upozorňuje aktivista Rudolf Pado z Občianskeho združenia Tatry.

„Stojíme na prahu ďalšej letnej turistickej sezóny, v radostnom očakávaní väčšieho počtu návštevníkov i prenocovaní. Na plážach Liptovskej Mary budú polihovať a posedávať rekreanti, z ktorých väčšina by musela Štatútu krajinného celku Liptovská Mara vykať. Tento dokument totiž vznikol za čias národných výborov, nadobudol účinnosť 1. februára 1977,“ hovorí Pado.