ĽUBOCHŇA. Magazín Nature je jeden z najprestížnejších vedeckých časopisov na svete. Nedávno v ňom napríklad publikovali štúdiu, v ktorej vedci zistili nový ľudský druh, pomenovaný podľa miesta nálezu na jednom z filipínskych ostrovov, teda človek luzonský.
V máji sa na titulnú stranu časopisu dostal prales z útrob Ľubochnianskej doliny na Liptove. Autorom fotografie je Ondrej Kameniar z Ľubochne. Zachytáva prales Národnej prírodnej rezervácie Kundračka.
Nachádza sa v Ľubochnianskej doline vo Veľkej Fatre na ploche približne 115 hektárov, samotný prales tvorí okolo 70 hektárov,

Ondrej Kameniar študuje v Prahe ekológiu lesa, v súčasnosti si robí doktorát. Cieľom veľkého medzinárodného projektu Remote Primary Forests (www.remoteforests.org), ktorý zastrešuje profesor Miroslav Svoboda, vedúci Katedry ekológie lesa, je bližšie pochopenie prírodných lesných ekosystémov, zlepšenie praxe v obhospodarovaní lesov a ochrana naj-vzácnejších európskych lesov.
„Článok, na ktorom sme sa ako katedra ekológie lesa spolupodieľali, pridáva ďalšie dieliky do komplikovanej skladačky pochopenia lesa. Už dávno je jasné, že les sa nedá redukovať na drevnú hmotu, ako to niektorí stále robia. Les je veľmi zložitý systém, ktorý funguje tým lepšie, čím viac ho necháme na pokoji,“ hovorí mladý vedec a fotograf s citlivým okom.
V lese už bola lanovka
Les na obálke časopisu bol pred pár desaťročiami odsúdený na zničenie. „Lanovka už bola natiahnutá, ťažba naplánovaná,“ povedal Kameniar.
„Našťastie sa na lanovke niečo pokazilo a kým prišiel náhradný diel, stihla sa vyhlásiť rezervácia. Vtedy to ešte bolo trochu jednoduchšie. No mnohým

podobným lokalitám sa to nepodarilo a pod zámienkou nepodloženej teórie o zmladzovaní prestarnutých porastov boli zničené viaceré naše najväčšie pralesy. Tisíce hektárov lesa ako z titulky Nature.“
Kameniar uporoznil na to, že dnes zostali z podobných majestátnych lesov v iba zvyšky.
„Treba ale povedať, že Veľká Fatra je na takéto miesta mimoriadne bohatá. Máme byť na čo hrdí a máme sa čím pochváliť. Kdekoľvek v západnej Európe by nám niečo takéto závideli. Mohli by sme na tejto jedinečnosti prírodných krás na Liptove viac stavať.“