ĽUBOCHŇA. Slovenská inšpekcia životného prostredia začala štátny dozor v súvislosti s náhodnou ťažbou v Ľubochnianskej doline v Národnom parku Veľká Fatra. Podnet podala iniciatíva My sme les.
Upozornili na to, že štátne Lesy SR v doline ťažia na miestach, ktoré sú biotopom ohrozeného hlucháňa.
„Ťažia v hniezdnom období a ničia jednu z posledných lokalít výskytu hlucháňa vo Veľkej Fatre," oznámila iniciatíva na sociálnej sieti s tým, že podali podnet na prešetrenie výrubu.
Inšpekcia životného prostredia krátko na to ťažbu v najdlhšej slovenskej doline v Okrese Ružomberok zastavila.
„Podľa podozrení Ministerstva životného prostredia, Štátnej ochrany prírody, štátnych inšpektorov životného prostredia, či verejnosti ťažba sa vykonáva aj v biotopoch hlucháňa hôrneho,“ potvrdilo ministerstvo životného prostredia

Kým štátny dozor neskonči, platí zákaz ťažby v dotknutých oblastiach.
Štátni lesníci ťažili na miestach, pre ktoré Okresný úrad Ružomberok, na základe podnetu Štátnej ochrany prírody, vydal už 18. februára upozornenie na nebezpečenstvo zničenia biotopu hlucháňa hôrneho.
Dolina je pre autá uzavretá
Ministerstvo zdôraznilo, že aktuálna náhodná ťažba v Národnom parku Veľká
Fatra opäť podčiarkla dôležitosť novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú v posledných týždňoch schválila vláda.

„Nová legislatíva dáva do rúk reálne právomoci Štátnej ochrane prírody. A to pri náhodnej, tak pri plánovanej ťažbe v najvzácnejších lokalitách Slovenska. Štátni ochranári po schválení novely parlamentom totiž budú dávať súhlas ešte pred samotným začiatkom ťažby. Nebude preto nutné konať až po začatí výrubov,“ informoval Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia.
Až povyše tajchy vedie asfaltová cesta, pred dolinou je ale rampa a zákaz vjazdu všetkým vozidlám s výnimkou štátnych lesníkov a zamestnancov liečebno-výchovného sanatória. Dolina je prístupná pre verejnosť iba peši alebo na bicykli. S dĺžkou 25 kilometrov je najdlhšou na Slovensku.
Ťažba podľa zákona o lesoch
Hovorca Lesov Radko Srnka povedal, že v podnete na prešetrenie možného porušenia zákona zákona o ochrane prírody je v predmetnom území orientačne lokalizovaných 13 lesných porastov, ktoré by mali byť s správe a obhospodarovaní Lesov SR, Odštepný závod Liptovský Hrádok, Lesná správa Ľubochňa – Lesný celok Ľubochňa.

„Táto informácia je zavádzajúca, nakoľko z uvedených lesných porastov je len sedem v správe a obhospodarovaní našej organizácie. "
Srnka povedal, že v lesných porastoch, ktoré sú v správe štátnych lesov sa ťažilo v júni 2019 v jednom lesnom poraste. "Vykonávala sa kalamitná ťažba dreva poškodeného lykožrútom smrekovým. Uvedená ťažba sa konala v zmysle platnej lesníckej legislatívy a jej cieľom je ochrana okolitých stromov smreka a okolitých smrečín proti uvedenému podkôrnemu škodcovi," vysvetlil.
Rozhodnutie na ťažbu vydal podľa jeho slov Okresný úrad v Ružomberku 30. januára 2019, stanovil podmienky a termín ukončenia prác. Ide o približne 150 metrov kubických.
"V ostatných porastoch uvedených v danom dokumente sa vykonávala kalamitná ťažba len predchádzajúcich rokoch 2013 až 2018, taktiež podľa platnej lesníckej legislatívy," uzavrel Srnka.