LIPTOV. V národnej cene starostlivosti Dobré srdce boli z Liptova nominovaní traja ľudia. V kategórii Manažér v sociálnych službách bola nominovaná Andrea Šišilová, riaditeľka Centra sociálnych služieb Eden v Liptovskom Hrádku.
V kategórii Filantrop a fundraiser bola laureátkou Jana Mrlianová, správkyňa Komunitnej nadácie Liptov. V tej istej kategórii bol nominovaný aj Milan Fiľo, ktorý je jedným z najvýraznejších slovenských filantropov.
Zasahovala aj v náročnej situácii na diaľnici
Všetci traja sa dostali do nominácií na základe odporúčania niekoho, kto ich prácu pozná a vie, čo pre nich znamená podpora slabšieho, bezmocného. Andreu Šišilovú navrhli na ocenenie jej spolupracovníci, a tak sa riaditeľka rozhodla všetkých pozvať na slávnostný večer do Bratislavy, kde hlavným bodom programu bolo predstaviť zo stotridsiatich piatich nominovaných po troch kandidátov na cenu Dobré srdce.
Andrea bola jednou z nich ako manažérka pre sociálne služby. Podpora kolektívu bola veľká, a tak riaditeľka aj v náročnej situácii, ktorá sa stala pred slávnostným večerom, vedela „zachrániť“ svojich uviaznutých na diaľnici. Zariadila taxíky, ktoré ich dopravili do Starej tržnice, kde sa program konal, a všetci sme tam boli načas. Nič zo slávnostného programu, ktorý moderovali Juraj Bača a Katarína Jesenská a v ktorom účinkovali Mário Kuly Kollár, Sima Martausová, Celeste Buckingham, Andrea Zimányiová a Marek Majeský, im neušlo. Aký to bol večer pre Andreu a čo všetko si uvedomila?

„Pre mňa to bol čarovný večer a keď som uvidela vysmiate tváre svojich kolegov, živých a zdravých, moje srdce sa naplnilo aj hrdosťou a uvedomením si, že sú to ľudia, ktorí vedia racionálne a s chladnou hlavou reagovať v krízových situáciách, čo neraz dokazujú pri svojej práci u nás v zariadení,“ povedala Andrea.
„Svoju nomináciu do národnej ceny starostlivosti Dobré srdce vnímam ako spoločné ocenenie pre celý náš pracovný tím. Je veľmi príjemné a motivujúce pracovať s ľuďmi, ktorí vedia vytvoriť pozitívnu atmosféru, vedia prejaviť v kontakte s druhým vrelosť, záujem aj súcit. Týmto by som sa chcela svojim kolegom poďakovať za našu spoločnú prácu a za to, že napriek náročnosti nás práca spolu baví. Takto vytvorená atmosféra má totiž aj ďalší dosah. Pozitívnu reakciu blízkeho okolia, rodín, jednotlivcov, organizácií, zriaďovateľa, mesta Liptovský Hrádok v podobe vytvárania množstva príležitostí a možností. Vďaka nim sa človek, ktorý je na naše služby odkázaný, cíti byť v našej komunite nielen začlenený, ale aj užitočný. Ďakujem všetkým tým, ktorí prinášajú do sociálneho prostredia ešte viac sociálneho, pomáhajú nám búrať bariéry a predsudky a podieľajú sa na tom, že naše prostredie nie je konečné, ale pretvárame ho na prostredie, odkiaľ môže človek odchádzať a bezpečne sa vracať vo chvíľach, keď potrebuje pomoc a podporu.“

Zamestnanci Edenu hovoria, že sú na svoju riaditeľku nesmierne hrdí. Potvrdzuje to aj Miroslava Ivanová, manažérka kvality a špecializovaný poradca v Edene:
„Je výborná manažérka, ktorá hľadá cesty, ako sa čo dá a vie pre nové myšlienky nadchnúť aj nás ostatných. Profesionálne, ale aj ľudsky nás motivuje byť lepšími vo svojej práci či vo svojom súkromí. V zložitých situáciách je nám oporou a nenahraditeľnou pomocou, čo sa potvrdilo aj pri riešení peripetií počas cesty na galavečer. Bol to jej večer, ale ona neváhala a s veľkým nasadením riešila naše problémy aj na diaľku a neuspokojila sa, kým nás všetkým neprivítala v Starej tržnici svojím srdečným úsmevom a vrelým objatím... a s pohárom šampanského. Ale v prvom rade je to človek s veľkým a dobrým srdcom, ktorý neváha pomôcť aj nad rámec svojich možností, vie sa s druhým tešiť a keď treba, vie s druhým aj plakať. Pre nás je ona našou víťazkou a našou výhrou je, že môžeme pod jej taktovkou pracovať.“
Liptov zastupovali dvaja výrazní filantropi
V kategórii Filantrop a fundraiser sa ocitli dvaja z Liptova. Jedným z nich bol Milan Fiľo, ktorý podľa informácii z Dobrého srdca rozdal už takmer 600 miliónov eur. Z nich na podporu sociálnych služieb išlo 153-tisíc eur.
Nominovala ho zástupkyňa ružomberského centra sociálnych služieb, ktorému za desať rokov prispel sumou 33-tisíc eur.
Druhou nominantkou a napokon aj laureátkou bola Jana Mrlianová. Cez aktivity komunitnej nadácie ju poznajú mnohí v mnohých kútoch Liptova. Za 15 rokov pomohla vyzbierať pre komunitnú nadáciu 596,658 eura, z toho takmer polovica bola použitá na sociálne služby na Liptove. Keď Jana vystupovala na javisko, leskli sa jej slzičky v očiach. Vraj od dojatia. Rovnako slzami radosti sme reagovali aj my v hľadisku. Dokonca jej manžel dostal bozky na každé líčko a hneď poznamenal, že je hrdý na svoju manželku.

„Nie je to len moja cena,“ povedala po vyhlásení Janka. „Je to cena nás – vás všetkých, ktorí Komunitnej nadácii Liptov (KNL) venujete svoj čas, energiu a peniažky, pretože spoločne Dávame Dobro Druhým a máme veľké a otvorené srdiečko. Ďakujem všetkým, ktorí včera so mnou zdieľali pri vyhlasovaní tieto pocity. Ďakujem Bohu, že mi ukázal cestu k dverám KNL pred 15 rokmi. Ďakujem, že som sa mohla naučiť, čo je to filantropia a pomáhanie druhým. Ďakujem za to, že som dostala šancu zistiť, že moja práca je mojím poslaním. Ďakujem za to, že som obklopená skvelými ľuďmi.“
Na vyhlásení boli s ňou aj jej blízki ľudia, podporovatelia nadácie. Izabela Trepáčová, mladá dáma, ktorá pred niekoľkými rokmi ešte ako dieťa iniciovala založenie fondu Deti deťom v nadácii, o ocenenej povedala: „Janka je pre mňa ako dobrovoľníčku od mala veľkou inšpirátorkou a vzorom. Jej dobré srdiečko a chuť pomáhať dodáva silu nielen ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, ale aj nám dobrovoľníkom. Teším sa na každú akciu, ktorú vymyslí, pretože je vždy s nádhernou myšlienkou a srdcom.“
S KNL takmer od jej založenia spolupracuje na rôznych charitatívnych projektoch aj Ivica Multáňová:
„Janka je už ako moja rodina. Spolupracujeme v KNL trinásť rokov. Na Janke obdivujem pozitívny prístup k ľuďom, životu, jej postoj pri riešení problémov. Pre Janku neexistuje – nedá sa. Nemá problém ísť za kýmkoľvek, osloviť kohokoľvek, ak je to v prospech veci, o ktorej je presvedčená. Každý sľub dodrží, vždy hľadá cesty a riešenia. Má výbornú komunikáciu a vie úžasne odprezentovať prácu nadácie. Je skutočný leader, vie nadchnúť ľudí pre spoločnú vec.“

Aj bohatý sa môže stať chudobným, aj zdravý môže ochorieť
Ako vieme podporiť najslabších, takí silní sme. Táto veta mi šla hlavou, keď som sedela v Bratislave na vyhlásení výsledkov národnej ceny starostlivosti Dobré srdce.
Hľadisko bolo plné ľudí, ktorí pomáhajú tým, ktorí sú na pomoc blížnych odkázaní. Najmä v kategóriách opatrovateľka, sestra, odborný pracovník v sociálnych službách sa nominovaným beleli vlasy, niekoľkí z nich prekročili šesťdesiatku, sedemdesiatku. Stále sú však aktívni v podpore iných. Často opatrujú v centrách sociálnych služieb mladších od seba. Všetci zhodne tvrdili, že sociálne služby potrebujú mladú krv.
Čo mal ukázať projekt, ktorého výsledkom bol slávnostný večer?
„Hlavným cieľom projektu je, aby sme sa poďakovali všetkým ľuďom v sociálnych službách, ktorí za minimálne mzdy odvádzajú maximálnu prácu, maximálne profesionálne, ale aj maximálne ľudsky, pretože jej odovzdávajú aj kus dobrého srdca,“ povedala autorka projektu, predsedníčka poroty a predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb na Slovensku Anna Ghannamová.
„Verím, že tento večer pripomenie celej krajine, kompetentným, ale aj verejnosti, že sociálne služby sa nás týkajú všetkých, bez rozdielu výšky konta, bez rozdielu pohlavia, politickej príslušnosti. Aj bohatý sa môže stať chudobným, aj zdravý môže ochorieť, ale všetci, ako sme tu, zostarneme. Je to vec nás všetkých, mali by sme sa spoločne starať, aby sociálne služby mali dobrú legislatívu a veľa finančných aj ľudských zdrojov.“
Dagmara Sarita Poliaková
